Cestování

Měsíc v Itálii (Sicílii) v kostce

Konečně jsme si splnili jeden ze snů a dojeli až na Sicílii, kde jsme byli nakonec 17 dní… Jeli jsme březen / duben, takže mimo hlavní sezónu. Určitě to má své výhody ale i nevýhody.

Cesta tam a zpět

TAM:
Než jsme dojeli na Sicílii, tak nám to trvalo 10 dní. Jeli jsme si pohodičku a moc to nehnali. Detaily s odkazy na kempy a místečka jsou ZDE

SICÍLIE:
Nakonec jsme ji objeli skoro celou (chybí nám jen Cefalù). Většinou jsme spali v kempech ale taky jsme našli pár místeček, kde to bylo bezpečné i na divoko. Detaily s popisy kempů ZDE

ZPĚT:
Domu jsme se přiblížili nakonec trajektem, kterým jsme dojeli do Livorna. Z Livorna už to bylo domu jen 2 dny domu… Jednu cestu trajektem využila snad většina lidí se kterými jsme se bavili.
Detailní popis cestování trajektem ZDE
Livorno – ČR – detail ZDE

Celkem jsme najeli: 3 756 km

Kolik nas to stálo?

Tohle je samozřejmě hodně orientační, jelikož ceny se mění. Navíc my jsme jeli mimo sezónu a to bylo zohledněno hlavně v kempech, kdy ceny byly až o 50% nižší.

I když to byla pro nás dovolená, nešlo prostě celou dobu žít jako když jedete na týden. Za celý měsíc jsme si došli 2x na pizzu, jinak jsem celou dobu vařila. Díky počasí, kdy večer byla docela kosa jsme večer nevysedávali venku a vevnitř to neslo, protože nám tam spalo dítě :-).

Kempy: Průměrně nás to vyšlo na 13,5€ / den
Nafta: Hlídali jsme si ceny a tankovali jsme cca mezi 1,7€ – 1,8€ / 1l
Silniční poplatky: 2x známka v Rakousku 12€/1 ks, dálnice v Itálii cca 100€ (tam 70€, zpět 30€), Tauernské tunely 10,30€, Brenner 11,50€. Celkem cca 150€
Trajekt: 270€
Jídlo: Za jídlo by jsme utratili peníze samozřejmě i doma, tady je to o něco dražší, hlavně pečivo a pivo. Jinak je to hodně podobné jako u nás.
Další: Je třeba počítat s cestovním pojištěním, vezli jsme cca 200€ v hotovosti, to tam prakticky padlo celé a pak věci jako je plyn, tablety do wc,… Tohle vše jsme měli ale z domu.

Počasí

Za 2 dny jsme se dostali do Florencie, kde bylo už krásných +15 st. Spoléhali jsme na dlouhodobé předpovědi a celkem to vyšlo. Prakticky celou dobu bylo okolo 20 st, což je super. Někdy to vylezlo i k 25 st ale večer, když to zalezlo, tak byla kosa.
Překvapilo nás, že celkem dost foukalo. Takže i když bylo teplo, pocitovka byla nižší. Alex rozhodně unosila softshellku a slabou čepku. Sprchlo asi 2x ale jen na chvilku.
Tento termín mohu jen doporučit.

Co nás překvapilo

Zavřené restaurace a další turistické lákadla: Pizzu jsme si dali jen 2x i z důvodu, že byl celkem nadlidský výkon najít otevřenou restauraci. Když jsme někoho v kempu viděli s krabicí od pizzy, tak jsem se ptali, kde jí sehnali :-)…
Prostě mimo sezónu mají zavřeno a pracují na opravách…

Supermarkety: Celkově nakupování byla pro nás vždy jak nějaká dobrodružná hra… Větší obchody nejsou tak běžné jako u nás a tak bylo nutné nákupy dost plánovat a nakupovat na více dní. Jsou samozřejmě menší obchody i ve městech ale tady už je třeba počítat s jejich siestama a parkovištěm na 10 motorek, kde se s obytnou ani neotočíte.
Obchody mají navíc většinou v neděli a o svátcích zavřeno, takže Velikonoce byla výzva a hlavně co byl nás velký problém, NEVEŠLI JSME SE S KOČÁREM MEZI REGÁLY A POKLADNY. Ve větších marketech sme mezi regály projeli ale už sem neprojela přes pokladny. Takže skloubit nákupy tak, abych tam šla sama, zaparkovali jsme se Svatavou a měli otevřeno byl večer důvod k oslavě.

Ceny:
Pečivo: 3€ za bagetu je u nás běžné… Potkali jsme lidi, co si pečivo pečou vlastní v Omnia troubě a uvažujeme nad tím taky. Pokud je tam člověk týden, tak to neřeší ale po tom měsíci je to vážně docela velký rozdíl…
Pivo: Zaskočil nás malý výběr piv a jejich cena. Ve velkých marketech výběr i cena je ok ale ty menší jsou katastrofa. Plecháče tam skoro vůbec nemají, jen ve skle a cena nic moc… Takže pivka nabalit a nebo dělat zásoby jen u velkých marketů.
Hygienické potřeby: Z ceny toaleťáků jsem taky byla celkem rozčarovaná… 4 rolky za 5€ mě dostalo a vzpomněla jsem si na naše megabalení za tuto cenu :-D. No a dětské pleny na tom nejsou o moc lépe. Kdybych toto věděla, vezu větší zásobu z domu.

Příkrmy pro děti: Chtěla jsem si toto zjednodušit a Alex dávat na oběd klasické masozeleninové příkrmy, jak je známe u nás. Něco jsme si vezla z ČR, ale ne na celou dobu. Jak to mají Italové jsem bohužel zjistila až u regálu a upřímně sem se zapotila až na ponožkách… Příkrmy jako u nás prostě nemají (ovoce ano) ale mají k dispozici jen čisté maso. Z toho je výběr sice hodně slušný od koně až po krocana ale vše vypadalo stejně – našlehaná bílá pěna a něco plavalo i v oleji. To sem odmítla koupit, takže sem kupovala klasické maso a vařila i Alex…

Pleny a další věci pro děti: Vše mají (nezkoumala jsem UM, to jsem vezla z domu na celou dobu) ale cena za pleny je tedy masakr. Kdybych jela znovu, tak bych vzala plen více abych je tam nemusela kupovat. Pro představu 16 ks plen vyjde na 4,5€ a kvalita hrůza. Dají se koupit značky jako Hugies, Pampers ale při pohledu na cenovku se mi točila hlava.
Kojenecká voda je v každém obchodě s tím není problém. Vše ostatní jsme vezli, takže nemohu posoudit.

Bordel a třídění odpadu: Nad tímhle se budu podivovat ještě hodně dlouho… Prakticky od Neapole vypadá Itálie jako jeden velký smeťák. Naprosto všude se válí nějaký bordel, včetně národních parků. Je to vážně nechuťárna a bylo mi z toho až smutno, proč tak nádherná země s úžasnou přírodou vypadá tak děsně.
Každopádně ve všech kempech se dodržuje třídění odpadů a dost se to kontroluje. Jejich třídění je zvláštní (dětské pleny do plastů například), nemají moc směsku, prostě vše nějak vytřídí… Co na tom, že to tam vypadá jak když to pak vysypou za plot na jednu hromadu…

Toulavé psi a kočky: Bohužel po celém jihu Itálie se pohybuje opravdu hodně toulavých psů a koček a co je vážně děsné, tak to kolik jich je sražených u silnic a nikomu to nepřijde divné z místních. Mám pocit, že jsme potkali více mrtvých zvířat u silnice než živých…
Při jednom z výletů kočárem jsme narazili na smečku toulavých psů a bylo to vážně dost nepříjemné. S tímto je tedy třeba počítat hlavně i na místech jako je kempování na divoko, jsou zvyklí, že je tam lidi krmí a tak se tam drží a somrují.

Pravidla silničního provozu: K tomu asi není co dodat. Italové :-D… Každopádně na Sicílii mě to přišlo ještě divočejší než kdekoli jinde. Právo silnějšího je prostě nejvíc, což v případě obytek je výhoda :-). Ovšem po návštěvě Sicílie mi naše silnice přijdou jako těžký luxus, protože tam dostala Svatava a hlavně tlumiče vážně na prdel…
A další věc je, že tam jezdí vše co má kola a motor. V každé uličce někdo jel, nechodí skoro pěšky a všude se přepravují něčím co jede. Bylo to někdy na budku a když jsme prchli někam mimo, tak jsme si užívali ten klid…

Víkendy v kempech: Každý víkend jsme se stali součástí jedné velké italské rodinné párty… Italové prostě v pátek nabalí svoje obytňáky a vyjedou do kempů, kde to vše vykrámují a balí to zas v neděli večer. Takže hledat místo v kempech o víkendu je zážitek. Svátky jsou na tom ještě hůř. No a další věc je, že pokud jedete s malým prckem a nebo prostě chcete klid, tak smolík. Není kam schovat.

Každopádně nedám na Itálii dopustit a pořád to bude země, kam pojedu klidně několikrát ročně, protože je to tam prostě úžasné.