Cestování,  Tipy na tripy obytňákem

Trajekt Palermo – Livorno

Tohle je rozhodně super přiblížení. Pro nás to znamenalo ušetření cca týdne, o který jsme si mohli protáhnout ježdění po Sicílii. Samozřejmě, že se dá na Sicílii dostat asi i rychleji než za 10 dní 😀 ale pokud máte dítě jako my, pro které je cestování autem trest a spí maximálně 30 min, je to rozhodně super volba.

Nákup lístku

Lístek na trajekt jsme kupovali online přes Direct Ferries a jeli jsme s Grimaldi Lines. Kupovali jsme ho 1.4.2024 a odjížděli jsme 9.4.2024. Trajekt jezdí obden a nevíme proč ale některé dny jsou třeba i o 100 € dražší, takže doporučuji nechat si rezervu, mrknout i na další dny a podle ceny přizpůsobit odjezd. Jelikož máme Alex, koupili jsme si i vnitřní kajutu. Chtěla jsem, aby se v klidu vyspala v posteli a mohla sem ji večer vykoupat. Lístek nás vyšel pro nás 3 včetně kajuty na 265 €.

Přístav v Palermu

Je tady den odjezdu a my se přesouváme do Palerma do přístavu.
Jezdit v Palermu okolo přístavu je noční můra. Není tady absolutně nic značeno, je tady neskutečně aut, kamionů, lidí, motorek co jezdí ze všech stran… neskutečný chaos. Rozhodně bych se neřídila cedulemi a navigacemi jako je tomu jinde (oni tu stejně nejsou), zde je nutné nastavit adresu, kterou nám poslalo Direct Ferries a pak se doptat kam jet.

Dle pokynů bylo třeba dostavit se do přístavu okolo 16:00 h nejpozději. My jsme tady něco málo po 15:00 h.

V pokynech bylo napsáno, že je nutné mít vytištěný palubní lístek. To jsem neměli, jelikož jsme neměli kde a potřeba to nebylo… Dle SPZ auta si vše dohledali, vytiskli potřebné štítky a pak už proběhla jen kontrola pasů a u obytek i vnitřku včetně koupelny.

Celkem dlouho se čeká než se můžete nalodit. My jsme se do lodě dostali někdy okolo 17:00 h, takže je nutné s tím počítat hlavně v létě, kdy je vedro, že si tu postojíte hezky na slunku. Už takhle nám teploměr v autě ukazoval 40st za oknem. Ufff.
Pak už to šlo celkem rychle.

POZOR! NÁJEZD A VÝJEZD JE CELKEM MASAKR A JE NUTNÉ NAJÍŽDĚT ŠIKMO, HLAVNĚ KARAVANY A OBYTKY S VELKÝM PŘESAHEM ŠKRTALI A ČASTO I NĚCO URVALI.

Jsme na trajektu

Jelikož jsme měli kajutu, bylo nutné hned po zaparkování auta vyrazit na recepci, kde jsme díky vytištěným štítkům dostali kartu do kajuty. Bez toho se do ní nedostanete.

Kajuta nás docela překvapila, čekali jsme to rozhodně o dost horší. Měli jsme k dispozici 4 povlečené postele (palandy jsou sklopené), koupelnu, ručníky. Bylo vše čisté, uklizené. Super.

Po ubytování jsme šli prozkoumat loď. Opět jsem byla překvapená jak je celkově zařízená a co vše nabízí. Najdete zde od restaurací, barů, obchodů, bazénu, dětského koutku, hernu, heliport až po ,,trávníček“ pro čtyřnohé pasažéry. Loď měla 230 m a celkem 9 pater. Neskutečný kolos.

Jelikož jsme vyjížděli až v 18:30 mohli jsme se kochat výhledem na Palermo a přístav. Po vyplutí jsme si dali jedno pivko v restauraci, které stálo jak u nás celá basa 😀 a šli se pomalu chystat na noc.
Kdo by zde chtěl pařit, tak je třeba myslet na hotovost. Wifi není volně přístupná, jde samozřejmě koupit na recepci ale na moři není signál. Takže nejde pak zaplatit kartou.

V noci nám počasí nepřálo a vyžrali jsme si nějakou slušnou bouřku. Kdybych v té lodi nebyla, tak nevěřím jak moc se může takový kolos houpat. Celé ráno jsem si vychutnávala mořskou nemoc (hůř mi snad nikdy nebylo) a díky papundeklovým kajutám jsem věděla, že v tom nejsem sama :-D.

Livorno

Příjezd měl být ve 14:00 h. Pevnina byla vidět už od rána, což bylo celkem uklidňující. Zhruba ve 12:00 h bylo třeba opustit kajuty, takže všichni se poflakovali po lodi. Tenhle konec byl celkem nekonečný. Lidi se mačkali u dveří do garáží, kam se zatím nesmělo a celkově se to protahovalo.

Z lodi jsme se dostali přesně v 16:00 h.Naštěstí přístav v Livornu je vychytanější než v Palermu a prakticky z lodi najíždíme rovnou na dálnici. Ufff.

Vše se mi houpe ještě večer a já jsem přesvědčená, že letos mám vybráno nikdo mě nedostane ani na šlapadlo na Slapech.

Časový harmonogram

Plavba měla trvat dle pokynů 19 h. Celá ta sranda byla nakonec na 25 h, takže doporučuji s tím počítat a nedomlouvat si nic dalšího přesně na čas.

Příjezd do přístavu v Palermu: 15:00 (nejzazší příjezd 16:00 h)
Nalodění: 17:00 h
Vyplutí z Palerma: 18:30 h
Opuštění kajuty: 12:00 h
Připlutí do Livorna: 15:00 h
Vyjetí z lodě: 16:00 h

Jídlo a pití jsme měli na celou dobu svoje, dá se vše samozřejmě koupit na lodi, ale ty ceny,…

Trajektem se dá jet ještě do Janova, je to ale o něco dražší a dle informací to jede 24 h + bych asi počítala ty prodlevy jako jsme měli my. Janov vycházel k nám domu na km podobně jako z Livorna.