Cestování,  Tipy na tripy obytňákem

Sicílie

Sicílii jsme měli na bucket listu už delší dobu a konečně jsme tu… Cesta sem nám trvala 10 dní. Úplně původně jsme si mysleli, že věnujeme Sicílii týden a vynecháme jižní část Sicílie (Marek si totiž myslel, že to tam nebude tak pěkné jako nahoře 😀 😀 😀 ). Plán byl projet Catanii, pak přejedeme do Cefalù a vyrazit směr domov opět po vlastní ose.
NAŠTĚSTÍ to dopadlo jinak, my jsme jeli i na jih Sicílie a bylo to tam prostě dokonalé… Nakonec jsme byli na Sicílii celkem 17 dní a domu se vraceli trajektem z Palerma. Jediné co nám vlastně nakonec chybělo, byla to Cefalù :-D.

Naxos s výhledem na Taorminu

Po příjezdu na Sicílii jsme věděli, že pojedeme ,,po směru hodinových ručiček“ a tak jako první zastávka bylo město Naxos kousek od Taorminy. Taormina je město zmiňované asi ve všech průvodcích a furt jsme si nějak mysleli, že se tam dojedeme taky podívat. Dle informací je to cca 30 min na kole, z města Naxos tam jezdí i bus ale nakonec jsme se na to vybodli. Užívali jsme si pláže a klidu (jelikož jsme se nevešli s kočárem ani do obchodu, už sem se viděla v autobuse). Z pláží a přístavu je výhled na Taorminu a Etnu.

Měli jsme super kemp, který byl kousek do městečka, do přístavu a přesto tam byl klid. Město Naxos nabízí určitě hodně možností a v sezóně to musí být ještě lepší. Zůstali jsme tady nakonec 3 dny, v klidu si vyprali, byla zde i wifi, takže na práci úplně ideální místo.

Adresa parkingu: Via Stracina, 22, 98035 Giardini-Naxos
Cena za parking: 14,50 € / noc
Zázemí: El. přípojka dle spotřeby, výlevky, voda, wifi, wc, sprchy na čip 1 € / koupel, pračka 5 €, sušička 1,5 € ale to je zbytečné, jede 15 min, takže vše je stejně mokré, jen ohřáté. Lze platit kartou
Kousek od města, takže dostupné obchody a restaurace. Obsluha dobře mluví anglicky.

Spíme pod Etnou

Rozhodli jsme se, že moře bylo dost a tak se přesouváme mimo pobřeží pod Etnu. Našli jsme super kemp ve městě Nicolosi, odkud vede několik treků a je to super přiblížení pro výchozí místo na Etnu. Mam pocit, že my jediní, jsme tam asi neměli namířeno, jinak všichni ostatní ano :-). Pro nás to bylo jen místo na přespání a nebyl úplně čas vyrážet na tůry (a co si budeme, ani se nám moc nechtělo, pěkně jsme zlenivěli).

Adresa parkingu: 21 Via Nicolosi, 95032 Pietra Forcella
Cena za parking: 21 € / noc
Zázemí: El. přípojka, výlevky, pitná voda, wc, sprchy na kartu 1 koupel zdarma na den. Lze platit kartou
V areálu grilovny, dětské hřiště, místa i pro stany. Hned vedle je útulek a jsou dost slyšet pesani jak štěkají, ale to je tak jediné, jinak vše super.

Scoglitti

A jsme tu, na jižní straně Sicílie… Ještě, že jsme sem jeli, protože je to tu prostě úžasný. Tohle místo nám bylo doporučeno ještě na pevnině a po překopání plánu jsme se rozhodli sem tedy dojet a doporučuji každému se sem mrknout… Už jsem si tady připadali jak na druhém konci světa a ne v Itálii, přesto bezpečně. Scoglitti je navíc krásné město s přístavem, plážemi, dětským hřištěm… Pláže jsme měli jen pro sebe prakticky. Netuším jak to tady vypadá v hlavní sezóně ale mimo prostě ráj na zemi.

I kemp jsme měli doporučený a ač Marek ohrnoval nos, tak to byl nakonec jeden z nejlepších kempů. Do přístavu to bylo sice 1,7 km ale rychle to utíkalo a byla to moc fajn procházka. Jediné co nás zaskočilo byla brána, která se celkem brzo zavírala. Dostali jsme sice číslo na které jsme měli volat ale nic se nedělo a tak jsme museli bránu přelézt. Místa na stání jsou zde ohraničena živým plotem, jsou veliká a všechny mají svou venkovní sprchu, prostě luxus…

Adresa parkingu: 65 Via Giovanni Donzelli, 97019 Scoglitti
Cena za parking: 15 € / noc
Zázemí: El. přípojka dle spotřeby , výlevky, pitná voda, wc, sprchy 0,50 € / koupel . Lze platit kartou
Super manager Tonny, uměl dobře anglicky. V areálu grilovny.

Spaní na pláži mezi krabama

Po jižní straně Sicílie se suneme doslova šnečím tempem. Po rozhodnutí, že pojedeme domu trajektem máme hodně času a tak není kam spěchat. Přesouváme se tedy jen o kousek dál k městu Licata. V aplikaci jsme našli stání prakticky přímo na pláži u moře a tak jsme se tam jeli mrknout. Když jsme přijeli, tak tam nikdo nebyl. Abych byla upřímná, moc se mi tam být nechtělo, jelikož to byl sjezd z hlavní cesty k moři po děsné vymleté cestě, kde navíc byla informace, že za deště tam rozhodně nejezdit. Tak snad nebude lejt. V autě seděl místní mafián co vybíral za parking, anglicky uměl asi tak hello… Místo nenabízelo opravdu nic, jen spaní za bránou, které nešla ani zavřít ale platí se za to místo, které bylo vážně pěkné. Nakonec to bereme. Během odpoledne jsme měli ještě sousedy a v noci další. Kdyby jsme nutně nepotřebovali do kempu kvůli výlevkám a vodě, tak tu asi zůstaneme ještě další noc.

Adresa parkingu: SS115, 92027 Licata
Cena za parking: 10 € / noc
Zázemí: nic
Po pláži běhá mraky krabíků, je krásné je pozorovat.

Punta Bianca

Pro někoho jeden z cílů cesty, pro nás náhoda. Že existuje nějaká Punta Bianca a že je to jedna z nejvyhledávanějších pláží jsme samozřejmě neměli ani potuchy. V rámci hledání míst na přestání, Mára našel místečka kousek od téhle ,,atrakce“ (pořád jsme nevěděli co to je) a jeli jsme se vlastně podívat na ty místa. Jednalo se o stání ve volné přírodě a na útesu (s malým děckem naprosto ideální)… Příjezdovka může hodně lidí odradit, jelikož se jede po nezpevněné cestě, pro jedno auto s vyčnívajícími kameny… Ale když toto překonáte, tak vám spadne brada až dolu z toho útesu.


Nemít Alex a nefučet tolik vítr, tak i věřím, že tu přespíme. Ale za těchto podmínek jsem se bála, že nám Alex spadne z útesu a vítr nás převrátí. Na toto téma jsme i diskutovali zůstat/odjet. Mára měl místo očí hvězdičky, které zářily štěstím a já plamenomety, které ho pálili na popel, že vybral tak ,,nebezpečné“ místo :-D.
Po výměně názorů jsme si nacpali pupky, oba jsme vychladli a pak se vydali směr Punta Bianca. Je to vážně kousíček cca 1,5 km a jelikož jsme scházeli z útesu, tak jsme to měli celou dobu jak na dlani. Prostě bomba.
Na pláž jsme nešli, bylo tam celkem dost lidí ale vydali jsme se k ruinám celnice, která stojí na vápencové skále a kontrast bílá skála, čisté modré moře a azuro, které jsme měli nemělo prostě chybu. Chápu, že je tohle vyhledávané místo, jelikož je to neskutečně krásné a fotogenické. Uděláme tedy asi 1000 fotek a jdeme zpět.
Jelikož můj pohled ,,upálím tě“ vyhrál + ty plné nádrže co mají být prázdné rozhodli, že jedeme do kempu, který nám byl opět doporučen.

Scala dei Turchi

Opět náhoda jako prase, ale ten doporučený kemp byl kousek od další hojně navštěvované atrakce Scala dej Turchi. My jsme v době příjezdu samozřejmě neměli nejmenší tušení, že jsme od něčeho takového co by kamenem dohodil a zbytek došel a ještě jsme si drbali hlavy, proč to ženská co vypadá jako Rachel z Přátel chce po nás 25 € za noc, když v okolí vlastně nic není :-D… S Rachel co bude nejspíš místní Griselda, jelikož se jí všichni klidili z cesty a oslovovali jí madam jsme to usmlouvali na přijatelnější cenu výměnou za delší pobyt než 1 noc a našli si své místečko.

Opět to bylo stání na pláži s výhledem na moře (před 14ti dny by to bylo něco nepředstavitelného, teď naprostá normálka). Tohle místo by nemělo chybu, kdyby byl poblíž nějaký obchod, kde se dalo nakoupit. Ač jsme byli ve městě, tak otevřený obchod, kam se dalo dojít pěšky i s kočárem bylo 2,5 km. Většinu cesty se šlo po pláži a pak i chvilku po hlavní silnici bez chodníku. Takže, kdo by se sem chystal, doporučuji se zásobami…

Když jsme koukali do mapy, kde to vlastně jsme, tak jsme zjistili, že jsem asi 1 km po pláži od Scala dei Turchi. Jedná se o bílý útes ze slínů připomínající schodiště. Pokud tady budete, doporučuji tohle místo navštívit hned ráno, jelikož tu budete sami, nebo s minimem lidí. Šli jsme sem i odpoledne a myslela sem, že mě raní mrtvice, když jsem viděla ty davy lidí co chtěli ulovit nej fotku. Místo je to boží i na koupání pro děti. Jsou tu malé lagunky a můžou se v klidu cákat ve vodě teplé jak ve vaně i takhle na jaře.

Adresa parkingu: 21 Via Nereo, 92014 Porto Empedocle
Cena za parking: 19 € / noc
Zázemí: El. přípojka, výlevky, voda, wc, sprchy 1 € / koupel . Lze platit kartou

Jelikož jsme měli koupený lístek na trajekt a bylo vlastně dané, kdy se otáčíme směr domov, Mára se nějak kousnul a odmítal se přiblížit k Palermu :-D. Nasadili jsme tedy ultra pomalé tempo a popojeli jen pár km do agrokempu. Bylo super, že tu panoval naprostý klid (minimální provoz a minimum lidí), byli jsme mimo pláže někde mezi olivama. K pláži se dalo samozřejmě dojít, bylo to cca 2,5 km a podle počtu cyklistů co jsme potkali se jednalo asi o velmi oblíbenou cyklostezku. Využili jsme toho klidu, v klidu si vyprali, ugrilovali si něco dobrého, udělali si procházku a celkově ač tohle místo nebylo ničím zajímavé, bylo vlastně super, jelikož jsme si tu odpočinuli od toho ruchu, který panuje po celé Sicílii. U chlapíka co to vlastní lze koupit jeho vlastní olivový olej.

Adresa parkingu: Contrada Torre Salsa, 92010 Montallegro
Cena za parking: 20 € / noc
Zázemí: El. přípojka, výlevky, voda, wc, sprchy zdarma, pračka 4 €, k dispozici sušák. Lze platit kartou

Trapani

Od oliv se vydáváme dál po pobřeží. V aplikaci jsme si našli, že je možnost spát kousek od Trapani u mlýna, kde je zároveň restaurace, muzeum a prohlídka salin. Spaní to není oficiální a tak není jisté, zda vás tam nechají. My jsme se zeptali v restauraci zda tam můžeme přespat a dali jsme si něco dobrého. Bylo to ok.

Musím uznat, že tohle místo bylo vážně něco. Hlavně večer když zapadalo slunce a restaurace rozsvítila světýlka na pergole…
Přes den je možnost nakoupit si místní sůl ve stánku. Mají několik druhů jak do koupele, tak i na jídlo. Sůl je hodně kvalitní a vyváží se do celé Itálie. Noc tady byla klidná a v pohodě. největší ruch je tady přes den a tak si dáme snídani a padáme dál, protože sem najíždí mraky turistů.

Adresa parkingu: Via Chiusa- Nubia, 91027 Culcasi
Cena za parking: zdarma / večeře v místní restauraci
Zázemí: nic

Další místo, které je snad povinnost navštívit pokud jste na Sicílii je město Trapani. My jsme jako hodné ovečky poslechli a jeli tam taky :-), když už to bylo cestou…
Svatavu jsme nechali na placeném parkingu kousek do centra a od pláže. Do automatu se zadala SPZ, naházeli se tam euráče (1 € cca na 5 hodin v sobotu) a vzhůru do města.
Městečko je pěkné, je tam mraky památek, ale tohle není to co my vyhledáváme. Pro mě osobně byl největší zážitek nakupovat v místní pekárně. Bylo by asi jednoduší pronajmout si loď než si vyřvat chleba, ale o to víc pak chutnal :-). Kolem města je neskutečně krásné a čisté moře. Pomalu si na tu nádheru začínáme zvykat ale pořád ještě občas čumíme jak puci.

San Vito Lo Capo

Je to takový slepá ulička, jelikož nejde jet dál po pobřeží a je nutné se kus vrátit, ale opět by se tady dalo vydržet snad celý měsíc.

Našli jsme si místo na přespání cca 10 min před San Vito Lo Capo. Je to na divoko, přímo na pláži a dlouho jsem si lámala hlavu, jak to, že to není plné hotelů… No ještě, že. Jedná se o národní park, ale dá se sem normálně zajet a přespat na pláži. Pláž je z lávy (asi díky tomu tady nejsou hotely) a je tu jen pár laguny a přístupů do moře. Ovšem tohle místo je balzám na duši. Bylo tady více obytek než v kdejakým kempu ale díky místu nikdo nikoho nerušil, byl tu klídek a bezpečno. Spali jsme tady 2 noci, Alex se cákala v lagunkách, kde byla teplota vody jako ve vaně a opět nás bohužel vyhnalo, že nám docházela voda a potřebovali jsme vypustit nádrže. Takže kdo sem pojede, rozhodně mějte toto pořešené, protože nikdo tu není jen 1 noc :-D.

Adresa parkingu: Unnamed Road, 91010 San Vito lo capo
Cena za parking: zdarma
Zázemí: nic
Byli jsme tu přes víkend a v pondělí ráno přijeli Němci s tím, že jsou u silnice policajti a zakázali jim tu kempovat. My jsme žádné neviděli, ani nás nikdo nevyhodil, bylo tu cca 30 obytňáků rozházených ale radši je třeba počítat i s tímto.

Na poslední noc na Sicílii přejíždíme přímo do města San Vito Lo Capo do kempu, kde vyřešíme nádrže. Kemp byl fajn, připadala jsem si jak u dědy na zahradě jen to celé kazila majitelka, mladá Italka, která se nechovala opravdu moc přívětivě. Takže se radši pakujeme a jdeme do města, které připomíná vesničku v Řecku. Zase jsme vyplesknutí, jak krásné to tady je. Kurňa ty Taliáni mají vážně kliku, že mají takovou nádhernou přírodu (bohužel si toho neváží a z toho bordelu všude bych blila).

Adresa parkingu: 5 Strada Provinciale 16, 91010 San Vito Lo Capo
Cena za parking: 12 € / noc
Zázemí: Výlevky, voda, el. přípojka, studená sprcha – není zde wc
Součástí kempu jsou i slepice a farmička. U auta se nám povalovala hlava od slepice.

Všechny uvedené ceny jsou k datu naší cesty, což bylo 14.3. – 12.4.2024. Většinou se jednalo o ceny pro vedlejší sezónu. Hlavní sezóna začíná na jihu Itálie a Sicílii cca v polovině dubna.

Tímto naše cesta po Sicílii končí a přesouváme se do Palerma na trajekt. Jaké to bylo na trajektu a kdo problil celé ráno? To zas v dalším článku.