Cestování,  Tipy na tripy obytňákem

Cesta na jih Itálie

Je polovina března a je to tady, den D, kdy vyrážíme. Jako klasicky nemáme tušení zda dojedeme do cíle a kdy se vrátíme. Víme jen, že chceme dojet na Sicílii a musíme se vrátit cca do poloviny dubna.

Původní plán byl dojet na Sicílii za cca 4 dny. Reálné by to asi bylo, prvním 2 dny jsme se i plánu (ujetých km) drželi, ale tohle není náš styl někam se hnát. Čas nás netlačil, takže jsme zvolnili :-).

Jelikož v ČR bylo počasí nic moc a v Alpách, přes které musíme už vůbec ne, bylo dané, že tohle musíme projet co nejdříve. Nechtěla jsem riskovat, že Alex onemocní, takže jsme to hnali alespoň do +15 st.

Už první den se nám povedlo dojet do Itálie, jeli jsme z Jižních Čech, takže jsme to brali směr Villach. Našli jsme pěkný stellplatz kousek za hranicema ve městečku Resiutta, sice jsme tu byli sami ale byl tu klid a parkovací místa byla za závorou. Už z tohohle místa na nás dýchala dovolenková nálada. Okolo hory, cyklostezka a otevřený bar udělaný ze strých vlakových vagónů. Pro nás to ale bylo místo jen na přespání, takže nebyl čas na nějaké velké zkoumání okolí.

Adresa parkingu: 41 Strada Provinciale 42, 33010 Resiutta
Cena za parking: 10 € / 24 h, s el. přípojkou, wc veřejné ale dost hegáč, platba jen hotově v baru.
Zázemí: Výlevky, voda, el. přípojka

Druhý den ráno hned po snídani vše balíme a valíme dál. Prakticky celý den jsme v autě a dojeli jsme do Florencie. Mára ve Florencii nebyl a zatoužil po troše té kultury nebo co, takže našel parkování 2,5 km (cca 40 min chůze) od centra Florencie. Woow. Jelikož nás tlačil čas, tak jsme vyrazili do centra ještě ten den. Nejsme milovníci měst ani památek, takže to bereme opravdu hákem. Celkem mě překvapilo, kolik bylo v tuhle roční dobu v ulicích Florencie lidí. To nás rychle otrávilo, takže uděláme fotky na všech místech, kde se fotí všichni a vracíme se :-). Každopádně parking je super, je to příjemná prochajda do města a nemusí se řešit mhd,…

Adresa parkingu: 12 Via del Gelsomino, 50125 Firenze
Cena za parking: 15 € / 24 h
Zázemí: Výlevky, voda, veřejné wc
Jedná se o parking skoro v centru města, je to vybudováno na klasickém parkovišti. Vjezd a výjezd je celkem adrenalin, máme dodávku 6 m dlouhou a měli jsme celkem holky to vytočit. Jinak byl překvapivě klid. Platí se v automatu, možno kartou.

Ráno opět vše pobalit a jedeme. Už tento den je nám jasné, že se za 4 dny na Sicílii nedostaneme :-D. Na tohle tempo nejsme prostě nastavení a Alex nám začíná slušně zatápět. Ještě tenhle den jsme kopli do vrtule a dojeli kousek nad Neapol. Našli jsme otevřený celoroční kemp hned u moře. Díky víkendu a parádnímu počasí zde panovala letní atmosféra. Víkendy v kempech se mění na jednu velkou italskou rodinnou párty. Ještě v neděli v 7 večer chodí Italové s kanystry plném vína po kempu ale ve 20:30 už tam není ani živáčka. Kdybych to sama neviděla, tak bych nevěřila, jak rychle vše dokáží pobalit a odjet. Nakonec jsme tu zůstali 2 noce, potřebovali jsme všichni trochu orazit a dobít baterky.

Adresa parkingu: 748 Strada Statale 7 Quater Domitiana, 81034 Mondragone
Cena za parking: 20 € / noc víkend, 15 € / noc všední den
Zázemí: El. přípojka, výlevky, voda, wc, sprchy na žetony
Kemp ušel, místo bylo krásné, stojí se prakticky na pláži ale okolí mělo své nejlepší léta dávno za sebou. Alespoň takto mimo sezónu to bylo až strašidelné. V okolí žádný obchod, restaurace, nic…

Od této doby to jedeme na pohodu. Přejezdy máme max 2,5 hodiny a ani se moc neupínáme na to, zda dojedeme na tu Sicílii a nebo ne.
Jako další zastávku jsme si zvolili agro park ve městě Capaccio Scalo v oblasti Salermo.
Opět další místo, kde jsme stáli úplně sami ale je to tam bezpečné, takže jsme byli v klidu. Od majitelů jsme dostali vejce, fenykl a citróny. Majitelé neumí anglicky ani ahoj, takže domluva je trochu horší ale jsou vážně super. Součástí parku je i malé dětské hřiště, takže pro nás naprosto ideální místo.

Adresa parkingu: Via Italia 61, 84047 Capaccio Scalo
Cena za parking: 15 € / noc bez přípojky, cenu s přípojkou nevíme
Zázemí: El. přípojka, výlevky, pitná voda, wc, sprchy zdarma
Kousek od města, takže dostupné obchody a restaurace.

Z agrofarmičky mažeme zase zpět k moři. Alex to nekončící pískoviště miluje a za tu chvilku klidu ta plná Svatava písku stojí.
Našli jsme si kemp v letovisku Scalea. V téhle oblasti je výběr z více kempů, ale díky termínu jsme museli vzít co bylo otevřeno a řekla bych, že jsme měli celkem kliku. Přivítal nás Francesco, který měl celý kemp pod palcem. Vydrželi jsme tady nakonec 3 dny, jelikož jsme měli super výhled na moře, městečko bylo kousek a bylo nám tady prostě fajn.

Adresa parkingu: Pista Ciclabile, 87029 Scalea
Cena za parking: 10 € / noc bez přípojky, 13 € / noc s přípojkou
Zázemí: El. přípojka, výlevky, pitná voda, wc, sprchy na 1 €

Moc se nám od Francesca nechtělo, v tu chvíli jsme si mysleli, že máme ten nejlepší výhled, místo,… Jak jsme se pletli :-D. Ale furt tady byla ta Sicílie. Na trajekt to bylo ještě cca 3 hodiny a tak jsme se rozhodli, že přespíme ještě jednu noc na pevnině, v klidu si objednáme trajekt, najdeme další místo,… Prostě na pohodičku.
Moc místeček už v této oblasti nebylo, nebo alespoň ne celý rok otevřený, takže jsme opět vzali co bylo. Kemp pod skálou plnou kaktusů. Příjezdová cesta ke kempu byla hrůzostrašná. Uzonké silničky, plné děr, výmolů. Chudák Svatava, po téhle cestě by si zasloužila nové tlumiče. Ale ten kemp byl opět vážně super. Ta skála s kaktusy byla něco, kousek byl přístav, Sicílie už byla vidět a opět super pláž.

Adresa parkingu: 2 Lungomare Costa Viola, 89015 Palmi
Cena za parking: 15 € / noc se vším
Zázemí: El. přípojka, výlevky (zaskládané květináči ale jsou tam), pitná voda, wc, sprchy zdarma

Druhý den, jsme se už nalodili na trajekt na Sicílii. Trajekt jezdí z města Villa San Giovanni. Jezdí každých 20 min a cesta trvá 30 min. Můžete zůstat v autě, není třeba vystupovat. Lístek jsme kupovali online za 50 €. Všude jsou navigace, je vše pěkně značeno, takže nalodění bylo úplně bez problému.

Cesta až ke trajektu nám trvala 10 dní.

Všechny uvedené ceny jsou k datu naší cesty, což bylo 14.3. – 12.4.2024. Většinou se jednalo o ceny pro vedlejší sezónu. Hlavní sezóna začíná na jihu Itálie a Sicílii cca v polovině dubna.

No a jaké to bylo? Na to je třeba další extra článek :-).