Ferrata Kaiser Franz Joseph Klettersteig
Cestování,  Vzhůru po laně

Ferrata Kaiser Franz Joseph Klettersteig

Tahle ferrata je prý hodně známá. My jsme sice věděli, že existuje, a kde cca je, ale rozhodně jsme netušili co je to za bombónek.

Víkend bez povinností = výlet do Rakouska a kam jinam než na naše oblíbené místo Gesäuse, kde jsme už rok nebyli. Jednu noc jsme přespali na našem místečku jako vždy a tentokrát byl cíl naší cesty jasný: Ferrata Kaiser Franz Joseph, která je relativně kousek.

O ferratě jsme si pár věcí zjišťovali, třeba jako její náročnost a délku. To, že je to D nás nerozhodilo, už jsme přece šli cestu značenou D (jednalo se asi o 2 blbé kroky, jinak C 🙂 ) a podobně dlouhou ferratu jsem šla taky, takže co řešit.

Ráno přejíždíme na parkoviště kousek od nástupního místa. Jedná se o velký parking u Leopoldsteiner See u města Eisenerz. Obě parkoviště jsou placena, my jsme si dali na celý den za 4 €. Plní elánu a nadšení se vydáváme směr Francek.

Od parkoviště je to cca 15 min. Je to tam dobře značené. Dočetli jsme se, že je ferrata nejtěžší hned na začátku a pak, že je to už ok. Trochu nás tam rozhodil pán, co se chtěl vrátit, takže jsme přes sebe složitě lezli, zřejmě zrovna v tom nejtěžším místě, ale vše dobře dopadlo. Každopádně už toto nás mělo varovat :-).
Marek mě tam pomohl 2x přecvaknout a po relativně krátké době jsme byli na ,,konci“ první části z deseti, kdy jsme si mysleli, že jsme tak v polovině. Ha ha.

Od této chvíle, se z téhle výpravy stával lehce boj o život. Vybrali jsme si samozřejmě krásný sluníčkový den a 40 °C, což je to nejhorší co můžete udělat, jelikož na stěnu celý den praží sluníčko.

Ferrata je hodně vzdušná a lezete tak, že pod sebou nemáte opravdu nic. Tohle by mi asi tak nevadilo, jako kramle, které jsou trčící tyče, a rozhodně se neubráníte myšlenkám, kam všude si to vrazíte, když náhodou spadnete.

Ferrata je opravdu hodně dlouhá a náročná. Díky vedru nám voda došla asi už v polovině (každý jsme měli 2 litry), a nápad volat vrtulník proběhl asi 2x (prý stojí 80 €/minuta a je dobré si pamatovat u jakého čísla cesty jste).
Hodně blbá je louka téměř už na vrcholu, přes kterou se musíte dostat na poslední úsek. Jedná se o uzounkou pěšinu v hodně strmém kopci, a pokud vám to podjede, jedete jak na saních 1 km až k jezeru.
Poslední úsek by se měl dát obejít po louce. Tohle jsme se dočetli ale až později, a tak jsme si to dolezli (Marek mě vytáhl) hezky až na vrchol.

Dolu vedou 2 cesty. Nebezpečná ale celkem krátká (2 hodiny), nebo bezpečnější, ale delší s fontánou po cestě (4 hodiny). Jelikož jsem se sotva držela na nohou a potřebovali jsme vodu, volba byla delší, bezpečnější a s fontánkou.

Cesta dolu byla další zrada. Nejdete totiž dolu ale ještě další 2 km do kopce. Výhledy stojí za to, to ano, ale právě jste vylezli 1 km po skále, a ještě vám chybí cca 200 m výškových. Cesta č. 822 totiž vede přes vrchol Hochblaser.
Od tohoto vrcholku jsme už viděli fontánku, a to je to jediné co mě asi drželo při životě. Trochu depka byla, že máte žízeň jak blázen a fontána se nepřibližovala. Cca za dalších 40 min jsem měla hlavu ponořenou ve fontáně a pila jsem tu nejlepší vodu na světě :-).

Od fontánky to bylo už celkem ok, jen bacha, v mapě je značena ještě jedna fontána, ale voda tam není pitná, takže naplnit vše co máte tady nahoře.
K autu jsme se dostali něco po 21:00 h a to jsme vyráželi v 9:00 h ráno. Takhle zničená jsme hodně dlouho nebyla a chtěla jsme jen sprchu a spát.

Našli jsme si spaní přímo ve městě Eisenerz a bylo tam bezva. Bylo tam zázemí a klídek.
V neděli jsme zjistili, že nás neposlouchají těla, takže jsme si jen prošli město, kde bylo totálně mrtvo a jeli se podívat ještě jednou na tu šílenou skálu, k jezeru Leopoldsteiner See, kdy jsme z deky pozorovali blázny, co lezou na ferratu.

Adresa parkingu: 24 Hans-von-der-Sann-Straße, 8790 Eisenerz
Cena za parking: Zdarma, el. přípojka 1€/ 8 hodin, pitná voda taky za poplatek ale to jsme nevyužili
Zázemí: El. přípojka, výlevka na černou vodu, pitná voda

Tip na cestu:
Ať si navigace říká co chce, tak pro obytňák je nejlepší trasa: ČR – Freistadt – Mauthausen – Steyr – Weyer – Hieflau

A kdo má rád kebab, musí se zastavit v Kebab & Pizza Lounge je to cestou ve městě Enns.