Dunajská cyklostezka
Cestování,  Na dvou kolech,  Tipy na tripy obytňákem

Dunajská cyklostezka

O této stezce jsme se dozvěděli od příbuzných a celkem nás to zaujalo. Hlavní výhoda je, že je celá po asfaltce a můžeme na ní tedy i se silničkama. A navíc je celá vlastně po rovince :-).

K Dunaji se přesouváme už v pátek večer po práci. Jako výchozí a spací bod jsme si vybrali město Melk. Díky apce Park4night víme, že jsou tam dobré možnosti na přespání.

Do Melku přijíždíme cca 22:30 h, a když zjišťujeme, že naše vybrané místo na spaní je u diskotéky, místní si z keříků okolo dělají wc a celkem to tam žije, hledáme jiné místo. Už cestou tam jsme si všimli pár obytňáků ve městě Aggsbach Markt. V apce má plac super hodnocení, takže tam jedeme a bylo z toho super místo na spaní :-).

Adresa parkingu: 63 Donau Bundesstraße, 3641 Aggsbach Markt
Cena za parking: Platili jsme 15 €/noc. Chodí se to platit do hospůdky co je hned vedle. Nezastihli jsme obsluhu, takže jsme si vzali kartu, vyplnili formulář, vložili do obálky a pak do schránky. Karta se pak na konci vrací, zas do hospody.
Zázemí: Užitková voda, pitná voda, výlevka šedá, černá voda, el. přípojka

V sobotu dopoledne nasedáme na kola a jedeme po směru Dunaje směr Spitz.
Naše trasa byla:
Aggsbach Markt – Forthof přes most a zpět do města Melk. Z Melku přes most zas na naší stranu a dom.

Celá trasa měla 71 km, 200 m výškových nestoupáno a zabralo nám to necelých 5 hodinek.
Jeli jsme opravdu výletním tempem se zastávkami na pivečko a toustík. Trasa je to vážně krásná a nejhezčí to asi bylo Aggsbach Markt – Spitz. Projíždí se městečkama, které tam stojí snad věčnost a jsou jsou krásné.
Po druhé straně to bylo už nebylo tak koukavé ale zas byl výhled na vinice. Tahle strana je celkem ochuzená o kiosky a hospůdky, takže doplňujte alkohol, kde se cestou dá :-).

V neděli jsme už neměli celý den na ježdění, tak jsme se vydali jen do Melku.
Tohle město už je klasická turisťárna, což není nic pro nás, takže jsme si dali zmrzku a jeli jsme se mrknout ještě kousek dál. Tady to chtělo jet s mapou, jelikož jsme věděli, že chceme směr Neuwinden a v Melku to byla trochu motanice.
U města Meuwinden jsme už toho měli celkem dost, takže jsme tam přejížděli přes hráz. Jede se kousek i vojenským prostorem, na hrázi to vypadá, jako že tam nemáte co dělat a že vás někdo zastřelí, ale je to ofiko stezka, takže nebojte a jeďte :-). Pak už stačí držet směr Spitz a dovede vás to až domu.

Každopádně před mostem, který vede přes Dunaj do města Melk doporučuji zastávku u stánku s rybama… Byla to neskutečná pochoutka a to že jste zamaštěný až za ušima vám je jedno, protože je to tak dobré, že i jen kvůli tomu bych jela klidně znovu. Kdo nejí rád rukama a z papíru, tak by měl pokračovat dál :-).
Tahle trasa měla 31 km, 50 m nestoupáno 😀 a celkem se zastávkama na 2 hoďky.

Já jsme si to moc užila a rozhodně doporučuji každému, kdo se chce projet na kole. Bylo i hodně rodinek s dětmi, je to celé po cyklostezkách, nejezdí se po silnici, prostě parádička.