Dolomity
Cestování,  Na dvou kolech,  Tipy na tripy obytňákem,  Vzhůru po laně

Itálie 2021 – Dolomity, Toskánsko, Elba, Garda

Původně to mělo být Řecko a je to Itálie, zase :-)… Samozřejmě jedeme Svatavou a nemáme absolutně nic naplánovaného. Jediné, co víme, že chceme dojet na Elbu, a pár dní tam zůstat. Ale kdy tam dojet, a co mezi tím zažít, není jasné ani ve čtvrtek večer kdy vyrážíme :-). Máme na to vše celkem necelých 11 dní a vše plánujeme v běhu :-).

Co se dá stihnout za ,,11 dní“
1. den čtvrtek: Odjezd ČR cíl Mnichov
2. den pátek: Omrknout centrum v Mnichově a přesun do Dolomit
3. den sobota: Objet masiv Sella Ronda na silničce a přesun k Veroně
4 den neděle: Návštěva Verony a přesun do Toskánska
5 den pondělí: Cesta přes Toskánsko a přejezd na Elbu
6 den úterý: Elba – střední část ostrova projet na kole
7 den středa: Elba – objet západní část ostrova na kole
8 den čtvrtek: Elba – výstup na Monte Capanne a přejezd na pevninu
9 den pátek: Garda – Arco – lezení Massi di Gaggiolo
10 den sobota: Garda – Arco – lezení Belvedere
11 den neděle: Arco – nákupy a dom 🙁

Mnichov

Je čtvrtek, a my po práci naházíme snad všechny věci do auta, a za dnešní cíl cesty jsme si dali Mnichov. Původně jsme chtěli spát u Alianz Arény, kde to vypadá na parádní parking pro obytňáky, ale kvůli fotbalu to nejde. Takže další volbou je Olympijský park. Místo jsme našli v aplikace Park4night a byla to super volba. Rozhodně jsme tam měli hodně kolegů a nebáli jsme se tam.


Hned ráno sundaváme silničky z auta. Musíme projet alespoň kus olympijského parku a chceme se mrknout do centra. Park je peckovej, je krásně udržovaný, žije to tam už od rána a ta atmosféra nemá chybu. Centrum taky žije, ale tam už lze obdivovat možná tak radnici, na což nás moc neužije :-). Takže valíme k autu a padlo rozhodnutí, že jedeme do Dolomit.

Adresa parkingu: Spiridon-Louis-Ring 27, 80809 München, Německo
Cena za parking: Sice píšou, že obytňáky 20 €/noc, ale automat po nás chtěl 5 € a nic víc. Nelze platit kartou, jen hotové.
Zázemí: Zřejmě budou v okolí wc ale v jakém stavu a zda zdarma nevíme. Všimla jsem si jen směrovek ale více jsem nezkoumala.

Dolomity – Sella Ronda

Opět jsme si přes apku Park4night našli krásné místečko s neuvěřitelným výhledem. Krátce po příjezdu nás uvítal milý majitel, který nás hned zkasíroval, ale zas nám dal voucher na jídlo v jeho restauraci, která je hned vedle. Takže nás ta 1 noc vyšla vlastně ,,zdarma“.
Voucher jsme využili, a rozhodně doporučuji hospůdku navštívit. Sjíždějí se tam místňáci, a jídlo bylo vážně super.
Je tam úžasný klid, a tohle místo je prostě balzám na duši.

Adresa parkingu: 3 Tioslerweg, 39040 Kastelruth
Cena za parking: 10 €/noc, ale dostanete voucher v hodnotě 10 € a když si v místní hospůdce dáte jídlo nad 20 €, bude vám těch 10 € vráceno. Platba parkingu hotově, v hospodě se dá kartou.
Zázemí: Čistá Toi-Toika a něco jako klubovna ale ta byla zavřená.

Po snídani to balíme a jedeme směr Sella. Jo, to byl zas nápad… Loni bylo Passo Stelvio, tak letos musíme něco podobného, takže proč neobjet Sella Rondu, že jo…

Svatavu necháváme asi 2 km na plácku u silnice pod vrcholem Passo Sella a nasedáme na kola. Jedeme proti směru hodinových ručiček. Samozřejmě selfíčko na vrcholu prvního pasíčka, které bylo od auta jen 2 km, bylo ještě s úsměvem :-D. To poslední pasíčko už bylo bez :-D. Prostě to nešlo.
Počasí nám zase vyšlo, ale z kopců to chtělo bundu.
Celkem si 4x vyšlápnete a sjedete slušné kopce:
Passo Sella
Passo Gardena
Passo Pordoi
Passo Campolongo
Potkávali jsme mraky stejných magorů jak na silničkách, tak na horácích. Pro horáky je extra trasa terénem, což je pěkně popsané na webu Horydoly.
Podle aplikace SportsTracker měla trasa 52 km a 1 769 m výškových. Byla to porce. Možná větší, než to Passo Stelvio. Jeli jsme to 5:30 h, a to není počítaná pauza na oběd a pauza na pivko. Na konci mě Mára asistoval u slézání z kola, jelikož moje nohy, absolutně nedělali to, co jsme po nich chtěla.
Příjezd jsme měli tak tak, začíná buřina, takže skáčeme do auta, a ještě se přesouváme do Verony.

Verona a Toskánsko

Na místečko k Veroně jedeme na jistotu, jelikož tu má Marek ověřené místečko – mezi ,,olivama“. Je to ofiko ,,Area Camper“ s přípojkou, výlevkou a pitnou vodou.
Přijíždíme téměř za tmy, ale máme kliku, poslední volné místo u přípojky. V řadě naproti je sice placu dost, tam je to ale už bez přípojky.

Od Verony je to asi 15 km, takže ač nevěřím, že jsem na to kývla, je dopoledne, a já sedím opět na kole, a jedem do Verony. Největší radost máme z malého náměstíčka bez turistů, kde místo oběda dáváme aperol. Centrum a památky byl masakr, co se lidí týče. Takže to rychle projedeme, a vracíme se směr olivy.
Využijeme všech vymožeností co plac nabízí, vyléváme šedou a černou vodu, doplňujeme pitnou a jedem do Toskánska.

Adresa parkingu: Via Santa Giustina, 13, 37031 Santa Giustina
Cena za parking: Zdarma, přípojka 1 €/12 h
Zázemí: El. přípojka, výlevka černá, šedá voda, pitná voda

Toskánko jsme si vybrali záměrně, jelikož už směřujeme do přístavu Piombino. Nikam se ale neženeme, takže jsme si vybrali místo, zas podle apky Park4night ve vesničce Radicondoli. Přijde nám to jako super místo, jelikož vesnička je v srdci Toskánska, ale už jen 1:30 h jízdy autem od přístavu.
Je to typická toskánská vesnička na kopci, s uličkama, kam se vejdete max s kolem (místní to tedy dávají i autama a ne zrovna střízlivý) a je to bez turistů :-).
Přijíždíme už za tmy, a celkem nám dalo zabrat najít ten plac, kde měla být taky přípojka a výlevka. Ve vesnici není moc možností, kde se otáčet, takže atmoška v autě houstla :-D. Celou dobu, co jsme to hledali, jsem doufala, že to nebude ta ulička sotva pro jedno auto, která mizí ve tmě se 14% klesáním (výjezd je stejný jako příjezd, jinudy to nejde). A byla…


Tohle místo, ač bylo jak z pohlednice, nebylo prostě ono. Už v noci to vypadalo celkem opuštěně, a ne tak udržovaně jako plácek u Verony. Parkuje se na louce, a musí se dávat bacha na díry, kde necháte pomalu kolo od auta.
Vydáme se v noci ještě do centra na průzkum, a dokonce najdeme otevřenou hospodu, což mi výrazně zlepšilo náladu :-). Ráno máme sice krásný výhled na celé město, ale zjišťujeme, že karavan o kterém jsme si mysleli, že tam kempí stejně jako my, je jen odstavený, a je prázdný.
Přípojky nefungovali, výlevka taky nebyla zrovna ve formě, a na plácek chodili místní venčit psy. Chci prostě pryč.
Kupujeme trajekt směr Elba. Do přístavu si uděláme ještě zastávku ve městě Masa Marittima, které stojí vážně za návštěvu.

Adresa parkingu: 6 Via G. Rossa, 53030 Radicondoli
Cena za parking: Zdarma
Zázemí: Nefunkční osvětlení, nefunkční přípojky, výlevku jsme nezkoušeli, ale to asi hodně dlouho nikdo.

Elba

Lístek na trajekt jsme koupili online, je na výběr ze 3 společností, co tam jezdí každou hodinu. My jsme ceny porovnali na Direct Ferries, rovnou koupili, to co se nám hodilo nejvíce jak časově, tak cenově (Blue Navy prostě vycházelo vždy nejlépe). Na email přišel QR kód, a ten už jsme jen ukázali, a dokonce nás nechali jet o 2 hodiny dříve.

Kemp na Elbě:
Z přístavu na Elbě jedeme rovnou do vybraného stellplatzu – Parco Delle Dune. Našli jsme tohle místo zase v apce. Hledali jsme něco ve stínu, a hlavně s přípojkou. V tom vedru, by nám lednička bez přípojky, vyhlásila error, už za půl dne a my bez stínu možná ještě dříve.


,,Kemp“ byl od přístavu jen přes kopec asi 12 km, takže jsme tam hned a celkem jsme to i dobře našli. U vrat se na nás vrhli 3 zaměstnanci. Jelikož se jedná o národní park, tak jsme museli souhlasit, že nebudeme používat markýzu, židličky, stoleček (nožičky asi ničí zem, nebo nevím proč), a na plynu vařit jen v autě – venku žádné grilovačky. Než jsme dojeli na místo, které jsme si vybrali, tak jsme zjistili, že židličky a stolek mají všichni venku, takže my taky.
Tento kemp je od pláže jen pár metrů, byli jsme ve stínu a bylo to tam super.
K dispozici je zdarma wc, umývárky, výlevka na šedou a černou vodu. Sprchy jsou za éčka. 3 min / 50 centů, 6 min / 1€. Vše je čisté a udržované.

Každé ráno kemp projížděj chlápek v autě a nabízel ryby. A jednou přijela dodávka s pecí a dělali pizzu přímo v kempu. Ani jedno jsme nevyužili ale na pizzu se stála fronta, tak asi dobrý :-).

Adresa parkingu: Parco Delle Dune, Christian 338, 1089127 Lacona
Cena za parking: 25 €/noc + 1 €/den el. přípojka, možnost platit kartou.
Zázemí: El. přípojka, výlevka černá, šedá voda, užitková voda, wc, umývárky, sprchy za poplatek

Elba na silničce:
Přijeli jsme zase celkem večer, takže jsme se usadili a oslavili, že jsme v cíli naší výpravy.
Ráno jsme si říkali, že si dáme den oraz, a půjdeme se poflakovat na pláž. Tak to nám vydrželo asi hodinu a pak jsme radši utekli. Bylo tam strašně moc lidí a vedro. Takže jsme si řekli, pojedeme na kolo :-).
Toho jsem litovala už po dvou km, když jsme začali stoupat a kopec nekončil. Ten den mě udrželo při životě jen to vychlazené pivo, co jsme dávali cestou, a vidina večerní koupele v moři.

Cyklo trasa I.:
Z Lacony do Marina di Campo, pak přes La Pila do Procchio potom do přístavu Portoferraio a přes poslední kopec domu.
Trasa měla celkem 39 km, 613 m výškových.
Poslední kopec byl nejlepší, ten měl většinou 10% stoupání, pak na můj vkus moc dlouho 12% a 14% mě dorazilo ale to bylo jen kousek :-D. Ovšem ty výhledy za to stojí.
Pivní zastávky jsme si dávali 2. Jednu hned v Marina di Campo a druhou v přístavu v Portoferraio (tam se podávala Plzeň v namražených půllitrech.


Cyklo trasa II.:
Marek rozhodl, že objedeme půlku ostrova… Západní část nám z mapy přišla výrazně zajímavější, takže začátek byl stejný jako u první trasy… Zas ten šílený kopec…
Z Lacony do Marina di Campo ale tentokrát jsme už drželi směr Capo di Poro, Punta di Cavoli, Punta di Fetovaia,.. Prostě kolem celé ,,bambule“ až jsme dojeli do Marciana. Tohle město je na slušném kopci 🙂 My jsme se na něj pořádně připravili, a v jedné hospůdce jsme si dali vínečko a pizzu :-). Každopádně ten výhled opět za to stál. Navíc jsme zjistili, že se odsud chodí na nejvyšší horu Elby, což byla cenná informace a odsud jsme si to už frčeli z kopce až do Procchio.
Z Procchio jsme to střihli zas na Marina di Campo a ten můj oblíbený kopec jsme si dali z druhé strany…
Trasa měla celkem 65 km, 1 203 m výškových.
Tahle trasa byla asi ta nejhezčí co jsme kdy jeli, a potvrdil to i Mára… Celou dobu máte úžasný výhled na moře. Z výšky se koukáte na malá městečka pod vámi, je tu minimální provoz a je hodně míst, kde si můžete dát v klidu pauzu. Na většině ,,odpočívadel“ by se dalo i přespávat, jen je to celý den na sluníčku, no :-(…

Výšlap na Monte Capanne:
Jak jsme si očíhli den předem, pod městečkem Marciana je větší parkoviště, které je hned u lanovky na nejvyšší horu Elby Monte Capanne.
Po menších manévrech, se nám tam podařilo zaparkovat Svatavu, a vydali jsme se směr vrchol. ,,Lanovku“ v podobě klece pro 2 lidi jsem měla zakázanou, prý jsem silná holka a vylezu to :-).
Ač jsme se od začátku pokoušeli jít podle navigace přes Mapy.cz, povedlo se nám na značenou cestu dostat až asi po 15 minutách, broděním se lesem a skákáním přes klády. Není zde signál, takže mapy doporučuji mít stažené :-).
Celkem hezkou cestu brzo vystřídala jedna velká hromada kamení. Naše představa, že se bude jednat o cestu třeba jako na Sněžku, byla až komicky naivní :-D.
Cesta je ale dobře značená, takže jdeme na vrchol, už jen podle značek. Když se vyleze z lesa, už jsou výhledy na Elbu.
Ač je na vrcholu hospoda, tak byla zavřená. Takže občerstvení ,,co batoh dal“, pokochat se, a jelikož začalo hřmít, mazali jsme dolu.
Došli jsme po ofiko cestě až do města Marciana, které stojí za to projít. Jsou tam zas ty uličky co musíte prostě fotit asi 100x, jste tam sami a je tam chládek :-).
Trasa celkem měla celkem 6,73 km, 636 m výškových a trvala 3:30 h. Jen na vrchol nám to trvalo 1:50 min, a bylo to 3 km.

V Marcianě jsme se rozhodli, že je čas na přesun, takže kupujeme jízdenku na trajekt a přesouváme se do přístavu.

Arco – mekka lezců

Jelikož se na pevninu dostáváme relativně pozdě večer, nejedeme moc daleko. Našli jsme si stellplatz ve městě Venturina Therme, které je 15 km od přístavu.
Překvapilo nás, kolik tam bylo kolegů. Tenhle parking nabízí super zázemí včetně výlevky a pitné vody. Tady se vám bude hodit vlastní hadice, jelikož na vodu je jen kohout bez hadice. Voda je za poplatek (1€ / 5min). Jediné, co jsme řešili, tak mraky mravenců. Je třeba vybrat dobré místo, kde nejsou.
Místo je hned u lázní a je naprosto ideální na přespání na jednu noc.

Adresa parkingu: Via di Caldana, 57021 Venturina Terme
Cena za parking: Zdarma
Zázemí: Výlevka šedá, černá voda, pitná voda z kohoutu. Za 1€ voda teče 5 min.


Lezecký sektor Massi di Gaggiolo:
O tomhle místě víme už z loňska, kde jsme se zastavili na pár hodin. Je to sektor asi 7 km za Arcem směr Trento a je ideální pro naučení. Jsou tam lehké cesty, parádně odjištěné, cesty nejsou vysoké, je to ve stínu a dá se tam parkovat. Marek tam bohužel tolik uspokojený není, jelikož to není s výhledama :-). Ale na odpoledne ideálka.
Parkování: cca 50 m od cest
Cesty: 24 cest od 3a do 6c+, výška cest 8 až 18 m.
U ,,vstupu“ najdete cedule, kde jsou detailně popsané cesty.

Lezecký sektor Belvedere:
Tahle mega stěna je vidět od Gardy. Parkování je ideální ve městě Nago (parking je vidět z kruháče, kam dojedete). Parkoviště je placené, případně je okolo pár místeček, kam lze zaparkovat osobáka ale ne naší Svatavu. My tedy bereme kola, do batohu matroš a jedeme. Nebyla to nejlepší volba. Po celém týdnu už toho máme celkem dost, a s matrošem a lanem na zádech dupat do 12% kopce je očistec…
Další problém je, kde kola necháme? Ve městě se mi moc nechce, takže je vláčíme směr stěna. Poté, co sem ho vlekla na zádech do kopce, je mi to už i úplně jedno, zda ho někdo ukradne… Nakonec je zamykáme ke stromu v lese a na II. pokus bez kol, už snad jdeme i správně. Cesta od parkoviště z Naga není moc dobře značená a snadno sejdete jako my :-).

Cest je hodně a jsou tam úžasné výhledy na Gardu. Bohužel pro mé tělo, už toho bylo za celý týden hodně a prostě vyplo. Takže po třech vylezených cestách jedeme na pivo… Každopádně, sem se vracíme…
Parkování: Nago, nebo na vyhlídce u Naga a odtamtud by to mělo být 50 m k první cestě.
Cesty: 54 cest od 3 do 7b, výška cest 10 až 22 m.
Opět jsou umístěné cedule s popisky cest.

Parkování v Arcu:
Opět díky loňské dovolené máme ,,parking“ a jedeme na jistotu. Sice je tam cedule zákaz kempování, ale jelikož neposedáváme okolo auta, tváříme se nenápadně a loni to taky prošlo, jdeme do toho i letos. Je to opravdu jen parking na kraji města.
Večer se okolo nás prohnali policajti a nechali nás být, což byla pro nás dobrá zpráva :-).
Nakonec nám to tam prošlo 2 dny :-).

Adresa parkingu: Via Mantova, 38062 Arco
Cena za parking: Zdarma
Zázemí: Žádné

Kam na pivo a pizzu:
Večery mohu doporučit ve městečku Arco, kde dost často hraje živá hudba na náměstí nebo v parku. Na náměstí mají nejlepší pizzu, a jelikož se jedná jen o větší okénko, dá se s ní usadit na schody ke kašně. Pivo tam mají taky dobré :-).

Stojí za to dojet na kole do Torbole po cyklostezce, kdy cestou je Bike Farm a tam se dá sedět snad i půl dne… Je to na velikánské zahradě mezi stromy a sednete si kam chcete. Večer celá ta zahrada svítí, takže vydat se tam spíše večer :-).
Na konci cyklostezky, skoro u jezera stojí pojízdný bar, a díky atmosféře, co je okolo si přijdete jako na druhém konci světa.

Do Riva del Garda dojedete taky pohodlně po cyklostezce, ale na nás tam bylo až moc lidí. Tam už to nějak ztrácí tu atmosféru, která panuje o pár km blíže, takže my jsme to jen projeli, a vrátili se k nám.

Tahle dovolená byla prostě TOP. Není nic, co bych měnila, a nebo jela jinam. Klidně bych si to dala celé znovu ale příště určitě déle. 11 dní je prostě málo :-).