Vieste
Cestování,  Tipy na tripy obytňákem

Giro d’Italia – od lýtka až po holeň

Tak jak je tomu u nás zvykem vyrážíme s detailně naplánovanou dovolenou den po dni, a to vše se změní již první den. I tentokrát naší 14 denní dovolenou nakonec plánujeme ze dne na den a nemáme tušení kam až se dostaneme.

Tentokrát je to úplně jiná dovolená. Nejdeme totiž sami ve dvou ale vezeme si v pupíku skoro hotového človíčka. Vzhledem k mému těhotenství vybíráme termín konec května kvůli počasí. Mělo být okolo 26 st… Haha ani tohle nevyšlo…

Původní plán byl Sardinie. Bohužel počasí nám opět přálo a už první den na cestě směr Brenner padne rozhodnutí, že 40 st přes den a 30 st v noci prostě nepůjde v obytňáku bez klimy. Takže co dál??? V horách bylo pro změnu 7 st a lilo (na toto počasí nemám hadry, jsme těhotná v létě, ne v zimě :-D), takže jedeme prostě dolu směr podpatek a uvidíme :-).

Nakonec jsme projeli obě strany Itálie (lýtko, ostruha, holeň) a rozhodně bylo co vidět.
Jak tedy probíhalo našich neplánovaných 14 dní:
1 den sobota: Odjezd z ČR, cíl Brenner město Vipiteno
2 den neděle: Přejezd do oblasti Abruzzo (lýtko), města Cologna Spiaggia
3 den pondělí: Cologna Spiaggi a okolí
4 den úterý: Cologna Spiaggia a okolí
5 den středa: Přejezd do městečka Gissi
6 den čtvrtek: Přejezd do oblasti Apulie (ostruha), města Peschici
7 den pátek: Přejezd do města Vieste
8 den sobota: Vieste
9 den neděle: Přejezd do oblasti Kampánie (holeň), města Pompeje
10 den pondělí: Přejezd do oblasti Lazio, města Řím
11 den úterý: Přejezd do oblasti Toskánsko, město Piombino
12 den středa: Přejezd do Marina di Bibbona
13 den čtvrtek: Přejezd do oblasti Verona, město Santa Giustina
14 den pátek: Přejezd na Brenner
15 den sobota: Příjezd do ČR

Lýtko a ostruha

V sobotu dopoledne konečně vyrážíme na dovolenou. V tuhle chvíli počítáme ještě se Sardinií a cíl je jasný, dneska spíme na Brenneru. Nemáme Rakouskou dálničku, takže jedeme přes GaPa, Innsbruck, kde kupujeme kebab (nebyl moc dobrý, takže nebudu ani doporučovat) a cpeme se s ním s výhledem na most Europabrücke. Tady zjišťujeme, že na Sardinii má být brutal teplo a pomalu se s ní loučíme. Plánování odkládáme na večer až dojedeme do cíle.

Vipiteno / Sterzing

Je to městečko v Itálii kousek od Brenneru. Už loni jsme si všimli, že u obchoďáku Eurospar parkuje celkem dost obytňáků a tak se rozhodneme tady taky přespat a doplnit žrádelní zásoby dobrým sýrem a salámky :-).
Jelikož je to parking u obchoďáků, chce se to samozřejmě uklidit do zadní části parkingu a nebo tam být opravdu jen na noc. Máme tu dost kolegů, takže se nebojíme a spíme jak zabití.

Adresa parkingu: Unterführung Brennerstraße – Sportzone, 39049 Sterzing
Cena za parking: Zdarma
Zázemí: Nic, možnost nákupu

Oblast Abruzzo

Ještě večer ve Vipitenu se rozhodneme, že pojedeme dolu k moři a uvidíme kam až dojedeme. Já chtěla omrknout San Benedetto del Tronto, už jsem tu dříve byla a celkem se mi tu líbilo. Bohužel v této lokalitě nejsou moc přívětivý pro nás s obytňáky a nenašli jsme žádné vhodné spaní. Jedeme tedy ještě o 30 km níže do městečka Cologna Spiaggia, kde ulovíme parádní kemp hned u moře a auto parkujeme téměř na pláži…

Zůstáváme tady na 3 noci, jelikož místo je to vážně super. Ohledně kempu nemám žádné výhrady, milá obsluha, vše k dispozici a tak tu relaxujeme. Jediné co mě nenadchlo, tak to městečko. Nevím zda to bylo tím, že jsme byli ještě moc brzo a nebo prostě na to prdí ale klasická pizza nešla koupit, jen takové buchty, zmrzlina nešla koupit,… Tohle vše se ale dalo vynahradit ve městě Giulianova, kam vedla cyklostezka, bylo to cca 2 km a tam už to žilo rozhodně o něco více. Navíc je tam krásný přístav. Takže když jsem dostala svou pizzu a zmrzlinu, bylo vše super :-).

Adresa parkingu: 16 Via del Mare, 64026 Cologna Spiaggia
Cena za parking: 10 €/noc
Zázemí: El. přípojka, výlevka černá, šedá voda, pitná voda, wc, sprchy na žetony ke koupení u obsluhy kempu – toto jsme nevyužili.

Po třech dnech to balíme a lehce se vzdálíme od moře, jelikož se začne pěkně oteplovat i tady. Naivně si myslíme, že se lehce schladíme v horách a tak si to namíříme do městečka Gissi.


Cestou si ale uděláme ještě zastávku u pláže Spiaggia di Cavalluccio. K zastavení nás donutí krásné rybářské domečky na moři a parádní cyklostezka, která vede podél moře. Vytáhneme tedy longboardy a jedeme to prozkoumat. Nebýt vedro jako prase, tak tady určitě ztrávíme více času, jenže jsme si nevzali ani plavky a tak se vracíme do Svatavy pouštíme klimatizaci a vydáváme se směr vnitrozemí.


Gissi je malinké městečko, celkem vysoko a Svatava pěkně funí než se tam vyhrabe :-).
Předem jsme si tady vyhlídli parkování, kde je k dispozici voda a el. přípojka. Místo je celkem pěkné, okolo je hodně zeleně (kde bydlí komáři a večer pěkně prudí), lavičky pro posezení a je to kousek od centra.
Parkovat tady může pohodlně 5 až 7 obytňáků, jen to chce klíny, je to celkem z kopce.

Městečko Gissi je vážně malé a veškeré vyžití je v jedné ulici. Dojdeme mrknout ke kostelu a marně hledáme restauraci. Bohužel v ulici jsou jen bary, kde nevaří a cukrárny. Takže povečeříme zmrzlinu, aperol a dojdeme si koupit nějaké pečivo z místní pekárničky.

Ráno snídani koupíte jen v cukrárně, pekárna, která nás zachránila večer je bohužel zavřená. Spali jsme tu úplně sami, což úplně nemusíme, takže vše zabalíme a ještě dopoledne jedeme pryč. Je to místečko opravdu jen na přespání a vím, že sem se určitě vracet nebudeme.

Adresa parkingu35A Via Mercato, 66052 Gissi
Cena za parking: Zdarma
Zázemí: El. přípojka, voda (zda pitná nevíme)

Oblast Apulie

Jelikož je teprve čtvrtek a máme toho ještě hodně před sebou, jedeme zase k moři a ještě níž…
Cíl dnešního dne je město Peschici, které patří do národního parku Gargano.
ve města je hodně kempů a můžete si vybírat. My jsme sice měli vybraný jiný ale mapa nás navedla do kempu Villaggio Bellariva.
Z tohoto kempu je výhled na bílé městečko na útesu, je hned u moře a tak ho bereme.
Už je to větší kemp, kde jsou vyhrazené ,,parcely“, navíc dostanete náramek na ruku jako v hotelech all inclusive (výhodu náramku jsme neodhalili) a celkově je to trochu jiný styl kempu než na který jsme zvyklí. Se sousedy si navzájem vidíte do aut (pokud tam nejste měsíc a nevybudujete si z ohrádky a stanu pevnost).
Zázemí je perfektní, čisté wc a vybavenost super, v kempu je obchůdek a do města je to kousíček, kam rozhodně musí každý, kdo toto místo navštíví.

Přiznám se, že vylézt do městečka s pupkem je celkem záhul ale vynahrazuji si to skvělou zmrzlinou. Večer má město vážně kouzlo, a navíc si můžete užít krásný západ slunce.

Adresa parkingu84 Strada Statale 89 Garganica, 71010 Peschici
Cena za parking: 19 €/noc hotově, 22 €/noc při placení kartou – ceny jsou za červen
Zázemí: El. přípojka, wc, sprchy na žetony, výlevka černá a šedá voda, obchod, restaurace. Pozor pod jakými stromy parkujete, nám na auto nakapala smůla a odstranit to byla celkem pakárna.

Jelikož je toto místo sice hezké ale nějak cítíme, že ne pro nás, jedeme zas o kus dál. Dnešní přejezd není daleko, chceme se dostat do města Vieste.
Určitě doporučujeme jet tam po hlavní silnici a značkách. Navigace nás hnala jinudy a obraceli nás policajti, že tato zkratka není pro obytňáky…

Ve Vieste hledáme kemp až na místě. Nemáme předem nic vybraného a naštěstí je z čeho vybírat. Nakonec jsme si vybrali kemp Adriatico. Kemp se nám líbil a nabízel parkování pod stromy kousek od pláže.
Do městečka jsou to 3 km a stejně jako Peschici i toto město má neskutečné kouzlo a je povinnost tam dojít. Dá se tam jít po pláži (ne suchou nohou) a nebo po cyklostezce podél silnice. Pláže jsou krásné a zde v zadní části jsou i místa, kde není armáda slunečníků. Navíc se z hor vlévá studená voda, takže zde vzniká něco jako Kneippův chodník.
Jelikož se nám tady hodně líbí, zůstáváme 2 dny a relaxujeme.

Adresa parkingu108 Strada Provinciale Mattinata, 71019 Vieste
Cena za parking: 22 €/noc možnost platit kartou + městská daň 2 € / den / osoba toto už lze platit jen hotově
Zázemí: El. přípojka, wc, sprchy zdarma, výlevka černá a šedá voda, restaurace – nejde platit kartou

Holeň

Oblast Kampánie

Jelikož jsme v polovině dovolené, je čas začít přemýšlet kudy zpět domu. Stejnou trasou se nám nechce a tak to střihneme přes celou kozačku rovnou do města Pompeje. Přejezd volíme po státovkách bez dálnice, cesta se celkem dá, jen okolo Pompejí už asi příště zvolíme dálnici. Silnice jsou tak na teréňáka a když se vyhnete jedné díře, vezmete další tři…

Předem jsme si našli kemp Spartakus, který je cca 200 m od vstupu do trosek starověkých Pompejí. Kemp je zároveň kousek od dálnice.
Kempík je menší ale výborně vybavený a opravdu je neskutečné, že takový kousek od památek je možnost se takto ubytovat s obytňákem. V tomto kempu je možnost být i s klasickým stanem, a nebo si pronajmout chatku.

Ještě ten stejný den vyrážíme do starověkých Pompejí, ač nejsme na památky, toto si nesmíme nechat ujít. Jelikož jsme klikaři, je zrovna v Itálii nějaký svátek a vstup máme zdarma. Jinak je to 16 €/osoba.
Celý areál je obrovský a zážitek je to nezapomenutelný. Určitě doporučuji si na toto vyhradit čas a podívat se sem. Neprošli jsme to bohužel úplně celé ale i tak to bylo něco.

Adresa parkingu127 Via Plinio, 80045 Pompei
Cena za parking: 10 €/noc – osoba, 10 €/noc – auto, městská daň 2 €/den – osoba, možnost platit kartou
Zázemí: El. přípojka 3 €/noc, wc, sprchy zdarma, výlevka černá a šedá voda, restaurace kde výborně vaří a obchůdek – tam je to tedy hodně natažené.

Oblast Lazio

V Pompejích se zdržíme jen jednu noc. Mára zvažuje, že si udělá ještě kůru na sopku Vesuv ale když se dovíme, že tam hromadné navážejí autobusy turisty, jde si jen zaběhat po městě a mastíme pryč.


Dneska si dáváme za cíl Řím. Do Říma to berme po dálnici s předem vybraným místem na spaní. Povedlo se nám najít místo na spaní jen 3 km od Kolosea.
,,Kemp“ nacházíme celkem snadno, jen se nejedná o klasický kemp ale autoservis s velkou odstavnou plochou, kterou majitelé využívání pro obytňáky. Místo na trávě a ve stínu bylo zabrané, takže berem za vděk i stání na prachu a sluníčku. K dispozici je pouze elektrika. Na recepci u vjezdu domlouváme se sympatickou paní co umí dobře anglicky podmínky pro spaní a rovnou u ní kupujeme lístky na bus do centra za 1,50 €/osoba.

Jelikož je šílené vedro a v ,,kempu“ opravdu není žádné vyžití, vyrážíme na bus. Zastávka je kousek od vjezdu do reálu. Bus měl stavět přímo u Kolosea ale jelikož jel na druhou stranu než bylo Koloseum, radši jsme vylezli a půjčili si elektro koloběžky :-).

Měli jsme pár cílů, co jsme chtěli vidět. Nejdále byla Fontána di Trevi, tam bylo samozřejmě narváno k prasknutí, ale fotku jsme si urvali. Odsud jsme šli už po svých a cestou ke Koloseu jsme si udělali zastávky na Náměstí Navona, u Pantheonu a na Benátském náměstí. Odsud už to ke Koloseu bylo jen kousek. Vše jsme obdivovali jen z venku a i to nám stačilo. Od Kolosea jsme se rozhodli, že dojdeme do kempu po svých. Až na posledních cca 500 m, kdy nebyl chodník a ani osvětlení to bylo celkem ok.

Adresa parkingu34-36 Via Appia Antica, 00179 Roma
Cena za parking: 30 €/noc, platba jen hotově
Zázemí: El. přípojka, voda zda pitná nevíme, výlevku jsme nenašli.

Oblast Toskánsko

Měst, památek a lidí už máme plné zuby. Navíc se nám krátí čas, takže je nutné se zas přesunout. Dneska jedeme na jistotu do města Piombino. Máme zde vybraný parking, kde jsme loni čekali na trajekt na Elbu. Spaní je tu zdarma a je možnost se i vykoupat :-). Cestou se stavujeme na kukandu ve města Grosseto, kde si dáme zmrznu, protáhneme nohy a do cíle to máme už jen kousek. Místeček pro obytňáky není moc ale máme kliku a jedno si urveme. Zbytek dne trávíme u moře a večer si užíváme řev racků, co se vám snaží ukrást nějaké jídlo, výhled na Elbu a pivko.

Adresa parkinguStrada Cimitero, 57025 Piombino
Cena za parking: Zdarma
Zázemí: nic

Ještě se nám nechce opustit moře, takže jsme si na rozloučenou vybrali město Marina di Bibbona. Na místo jedeme podél pobřeží, cesta je to celkem hezká se spoustou zastávek na koupačku, jelikož to ale není daleko, jedeme v kuse. Předem jsme si vybrali kemp, kde chceme nocovat. Kemp je hned na kraji a hledá se celkem dobře, jediný problém byl s obsluhou. Rukama, nohama jsme z paní dostali, že se platí až při odjezdu, takže další kolo znakové řeči si dáme zase zítra. Moře je od kempu cca 15 min chůze, jedná se o klasické letní středisko. Pláže mají tmavší písek a jelikož celkem dost fučelo, moře bylo zakalené. Díky větru nebyla možná ani koupačka, ale Mára s pár dalšími blbli ve vlnách. Jelikož byl teprve začátek června, nebylo ještě moc lidí a město působilo hodně poklidně. Každopádně bary a obchody klasicky fungovali.
Oblast je to hezká a klidně bych se sem vrátila.

Adresa parkingu11 Via dei Cipressi, 57020 Marina di Bibbona
Cena za parking: 16 €/noc, platba jen hotově
Zázemí: El. přípojka 2 €/den, sprchy za žetony, wc, výlevka šedá a černá voda, možnost doplnit užitkovou vodu.

Oblast Verona

Bohužel je čas opustit moře a zase se pohnout směr domov :-(. Opět jedeme na jistotu a spát budeme 15 km od Verony. Už jsme tu spali loni, takže víme do čeho jdeme. Parkování je mezi vinicemi a olivovníky, jedná se oficiální Area Camper s přípojkou, výlevkou a pitnou vodou, ta je nově za poplatek.

Adresa parkingu: Via Santa Giustina, 13, 37031 Santa Giustina
Cena za parking: Zdarma, přípojka 1 €/12 h
Zázemí: El. přípojka, výlevka černá, šedá voda, pitná voda 0,50 €/90 sec – cca 30l.

Poslední naší zastávkou na naší cestě je opět Vipiteno kousek od Brenneru. Tentokrát se nás tady sešlo opravdu hodně, celkem 49 obytňáků. Z toho už byli celkem nervózní i zaměstnanci Špáru a ráno okolo osmé na nás bušili abychom vstali a jeli do pryč… Odsud už to valíme rovnou domu.

Celkem jsme najeli 3 707 km a za volantem proseděli 58 hodin. Byla to super trasa a klidně bych si jí dala znovu, jen i těch 14 dní bylo nějak málo a druhou polovinu týdne jsme to už celkem hnali a nebyli nikde 2 noci…