Chioggia
Cestování,  Tipy na tripy obytňákem

Benátky

Tahle dovolená nám prostě nebyla přána, ale i tak jsme z toho vyždímali maximum. A jak se říká, zážitek nemusí být pozitivní, hlavně když je silný…


Chtěli jsme vyjet začátkem května, jet do Nizozemska a na 3 týdny.
Dopadlo to tak, že jsme jeli do Itálie (ano, opět, víme to, je to trapný, ale prostě počasí s malým svišťem řešíme ještě víc než předtím a jet někam, kde je hůř než u nás nedává smysl, že jo, takže zase Itálie vyšla nejlépe), na 14 dní (Alex už prostě asi chtěla domu a rozhodla se, že to vyřeší horečkama, protože v den překročení hranic byla úplně v pohodě :-D) a vyjeli jsme až v polovině května, kdy jsme se ještě na otočku vraceli 100 km zpět do ČR vyřešit nějaké věci…

Start této dovolené jsme měli tentokrát na jihu Čech s tím, že jsme v pátek ráno vše naházeli do auta, cíl byl někde okolo Salzburgu. Když jsme nastartovali, zjistili jsme, že potřebujeme ještě na Rybníky ve středních Čechách, takže místo abychom se přiblížili k hranicím, tak jsme si to šinuli 100 km na druhou stranu. Nepropadáme trudomyslnosti, oficiální start se odkládá na sobotu ráno a výchozí bod jsou Rybníky ve středních Čechách.

Golling a Valvasone

Je tu sobota, vše vyřízeno a KONEČNĚ tedy odjíždíme… Cíl držíme, jedeme směr Salzburg a ať to máme trochu jiné, jedeme přes Písek.
Celou cestu k nám bylo počasí shovívavé a jen co jsme zaparkovali na stellplatzu a chtěli se vydat protáhnout těla, začalo chcát. Bezva…
Ten den jsme parkovali ve městě Golling, kde je super místo na nocování, městečko taky ujde (bacha na kostel a jejich zvony, nevím, zda to tak řeším od té doby co mám dítě ale každopádně tady do toho řezali…).

Adresa parkingu: Möslstraße 178 , 5440 Golling an der Salzach
Cena za parking: 16 € / noc, městská daň  1,55 € / osoba / den (Alex neplatila), el. 0,50 € / kWh hází se do automatu, (bere to jen 0,50 centu ostatní mince zbaští a nevrátí). Stání se platí v recepci bazénu, lze kartou
Zázemí: el. přípojka, wc a sprchy v bazénu jen v rámci otevírací doby, výlevka, možnost doplnit vodu (chce to hadici) 1 € / 80 l.

Probouzíme se do deštivého rána :-(, takže se nasnídáme a valíme pryč. Jelikož máme před sebou 3 týdny (jsme si mysleli), tak nikam nechvátáme a zapíchneme to v Itálii ve městě Valvasone. Mára už tady byl, takže jedeme na jistotu. Je to vybudovaný stellplatz ve městě, kde je vše zdarma. Neuvěřitelné… Je tady místo pro 8 aut, je k dispozici el. přípojka, výlevky, pitná voda, koše. Hned vedle je park a do města je to co by kamenem dohodil a zbytek došel. Městečko je malé ale krásné. Opět tu mají kostel, kde rádi, často a nahlas zvoní, ale já jim to odpustila, vykompenzovalo to opravdu krásné město :-). V pondělí jsou tu trhy, takže jsem vyrazila doplnit zásoby. Osobně sem to čekala trochu víc fresh a míň záclon a bot :-D… Ale zeleninu, ovoce a nějaký ten sýr se dalo koupit. Zdrželi jsme se tedy 2 noci, první den prakticky propršelo, to nám to začíná a druhý den jsme využili nádherného počasí a udělali jsme si nečekaně dlouhou procházku vinicema. Mít tady kolo, určitě by tady šlo strávit více dní, jelikož na dohled jsou zasněžené hory a další pěkná městečka.

Adresa parkingu: 20 Via Pier Paolo Pasolini, 33098 Valvasone
Cena za parking: zdarma
Zázemí: el. přípojka, výlevky, pitná voda

Oblast Caorle a jak jsme zapadli

Valvasone jsme prochodili asi 10x sem a tam, tak přesouváme se o kus dál směr k moři. Pro změnu nám leje, super. Každou chvilku kontrolujeme aplikace s počasím, ty slibují pokaždé něco jiného, takže nám nezbývá než jen doufat, že přestane alespoň lejt… To, že jsou v Itálii zrovna povodně cca tam kde se motáme a kam chceme hlavně jet, nám volají naše rodiny. Zatím jsme nenarazili na problém, takže jsme v klidu ale začíná se nám bortit plán s tím, že dojedeme do Toskánka, jelikož trasy, kudy jsme se chytali jet jsou pod vodou…
Cestou se stavujeme ve městě Latisana. Je tady obchod, kde dokoupíme zásoby a je tady dle apky místo na přespání, tak ho chceme omrknout. Jako nouzovka asi dobrý, lepší než čerpačka nebo nějaké odpočívadlo ale kdybych měla na výběr, tak tu nespím.
Cesta není dlouhá a po chvilce jsme v cíli dnešního dne. Kousek od města Brussa je areál Mazarack, kde se dá parkovat zdarma, není tady tedy nic, jen hospoda a hned vedle je kanál na který se sjíždí lidi s člunama, vodníma skůtrama a loděma.
Místa na stání jsou na trávě, kdyby pořád tak nelilo, asi bych si radostí cvrnkla jak je to tu krásné. Jenže pořád leje, místa jsou podmáčená (což nás nenapadlo haha), vidíme zaparkované další 3 auta a tak to tam lupneme (kdybychom se alespoň rozhlédli, zjistili by jsme, že všechny auta mají kola od bahna a jsou pod terénem…). Velice rychle nám dojde, že to byla chyba. Než se vyhrabeme ven, tak Svatavu si už pomalu bere příroda a my začneme přemýšlet nad tím, zda vyjedeme. Po pár hodinách vydatného deště propadáme trudomyslnosti a rozhodneme se vyzkoušet, zda vyjedeme. Tenhle test nás stál dalších pár cm a už na 100% víme, že sami to nedáme. Teď to hodně zkrátím ale, NAŠTĚSTÍ tam druhý den přijeli nějaký vojáci, nebo co to bylo a vytáhli nás. Klika jak blázen, že tam jeli a pomohli nám. Hned po vytažení sme to oslavili lahví vína a procházkou k moři.
Hned u moře je také možnost parkovat. Je to sice už placené ale taky na trávě a nebylo to tak podmáčené, takže se přesouváme. Parking a pláž odděluje národní park, počasí se vylepšilo a vše začíná být opět super. Zůstáváme tady 2 noci a že se přesouváme do civilizace rozhodnu ve chvíli, kdy mi cestu zkřížil had. Jako vážně had, co měl víc jak metr a tvářil se, že mu to tam patří. Fuj.

Adresa parkingu: 143 Strada Provinciale Portogruaro Brussa 30021
Cena za parking: zdarma
Zázemí: dle apky je možný servis za 5 €, ale nevíme kde a co vše je možné

Adresa parkingu: Strada Provinciale Portogruaro Brussa , 30021 Caorle
Cena za parking: 10 € / noc (pokud přijedete mimo čas, kdy je tam obsluha, objedou si vás a zkasírují. Pokud v den odjezdu nestihnete odjet do 10:00 h platíte znovu, jen hotově
Zázemí: Turecké wc co se ale na noc zavírají, takže jen cca od 8:00 – 18:00 h, sprchy na žetony ale nesmí se používat mýdlo.

Benátky a Chioggia

Našli jsme parádní stellplatz přímo v Benátkách na pevnině kousek od mostu, který vede přímo do historické části. Trochu jsem se bála hluku ale nakonec to bylo úplně v pohodě. Místo je prakticky hned v přístavu a vedle super parku, tak jsem se vydali na průzkum.
Do Benátek se dá jet přímo z přístavu lodí za 10 € / osoba, asi by to byl hezký zážitek ale chtějí zaplatit i za mimčo, takže volíme MHD. Šli jsme tedy najít zastávku, abychom to zítra nemuseli hrotit. K zastávce je to parkem asi 10 min chůze a jelikož se jedná o poslední zastávku před ,,Benátkama“, nemusíme se bát, kam nás to doveze :-).
Lístky se dají koupit na recepci našeho stellplatzu, takže vyřešeno.

Do Benátek se vydáváme v sobotu dopoledne (původně jsme samozřejmě o víkendu vůbec nechtěli a tady tak nějak zjišťuji, že naše plánování je opravdu děsný :-D).
Máme lístky a jdeme tedy na tramvaj. Jelikož máme kočár a jsme na poslední zastávce, musíme čekat cca 2 busy a tramvaje než se někam vlezeme.
JSME TU!!! Woow zatím tedy jen na nádraží ale i tak už vidíme první most a prvně mě napadá otázka ,,jsou Benátky bezbariérové“??? Ne nejsou. Sakra.
Chceme samozřejmě dojít na náměstí Svatého Marka a rozhodneme se to projít to pěšky. Zařadíme se tedy do vláčku turistů, kteří mají namířeno stejným směrem a už se necháme unášet uličkama. Pro kočár to opravdu není. V jedné uličce se nemůžeme vejít s pánem co zásobuje obchod takovým vozíkem a i když jsme vystoupali dle hodinek ,,jen“ 10 pater, moje tělo se večer cítí asi tak na 100 pater a 100 let.

Benátky jsou krásné. Vážně mě to dostalo, netušila jsme jak jsou veliké a i když mi to přišlo nemožné, dají se najít různá menší náměstíčka, kde je klid a kanály se dají nerušeně pozorovat. Dokážu si zde představit víkend (bez dětí a kočáru 🙂 ), jelikož den na to vše projít je prostě málo…

Za návštěvu stojí určitě i park, co je hned vedle parkingu. Je tam velké vyžití hlavně pro děti a den by se tam dal strávit určitě… Super místo…

Adresa parkingu: 5A Via San Giuliano, 30173 Venezia
Cena za parking: 18 € / 24 h, dá se platit kartou
Zázemí: el. přípojka 4 € / 24 h, wc, teplé sprchy, výlevky, pitná voda


Moc nad tím nepřemýšlíme, kam dál pojedeme a tak ukážeme do mapy prstem a jedem. Ukazuje se to jako parádní volba. Dojeli jsme do města Chioggia, které je spojeno s letoviskem Sottomarina. Parkuje se hlavně v Sottomarině, kde je opravdu hodně možností. Vybrali jsme si jeden ze stellplatzů a vyrazili na pláž. Byla neděle a celkem mě překvapilo kolik bylo všude lidí. Později jsme pochopili proč. Tady se pořádají diskotéky v sobotu a neděli… Proč my??? Diskotéka byla prakticky hned za plotem, končila sice okolo jedné, jenže další hodinu odjížděli auta,.. Prostě noc na ho.no… Druhý den už všude vládl klid mír a krása střídala nádheru.
Zjistili jsme, že město Chioggia je nádherné, říká se mu malé Benátky, Sottomarina nabízí zase dlouhé už prázdné pláže, molo ideální na prochajdy a konečně bylo teplo a sluníčko…
Zůstali jsme tu nakonec 4 noci a pořád bylo co dělat a co vidět.

Adresa parkingu: Via San Felice, 10 , 30015 Chioggia
Cena za parking: 20 € / 24 h, dá se platit kartou ale je k tomu přičtena městská daň, takže hotově to vyjde levněji
Zázemí: el. přípojka, wc, teplá sprcha na 0,50 €, studená zdarma, výlevky, pitná voda

Ve čtvrtek přemýšlíme co dál. Směr do Toskánska je zatopený, takže by jsme to museli nějak objíždět a hodně kempů a stellplatzů bylo zavřeno. Navíc Alex dostala horečky, takže jsme se rozhodli, že to otáčíme a jedeme směr domu. V autě nejela klima (snažili jsme se to opravit ale nepovedlo se :-(, kdo by taky někdy potřeboval sehnat pájku v Itálii, řekne se to ,,saldatore“ a stojí cca 20 €) a jelikož venku bylo 30 ve stínu, byl to trochu problém. Přesunuli jsme se do Valvasone, kde jsme čekali až bude večer a vydali jsme se na noc domu. Jako poslední perla byla, když nás za hranicemi v Rakousku vážili. Měli jsme naděláno v kalhotech, když jsme najížděli na váhu, ale bylo to v pohodě :-)… Vážili jsme 3,24 t. Ufff. Sice jsme měli prakticky prázdnou nádrž na naftu ale na vodu byla plná, tak víme, že máme rezervu a já si můžu příště vzít o pár bot navíc :-D… Jelikož se nám zavírali očka, tak padlo rozhodnutí, že ještě přespíme někde cestou. V 1:00 h jsme to zapíchli opět v Gollingu. Ofika místa byla obsazená, takže jsme museli vedle na klasický parking. Vstali jsme ale po šesté a hned vyrazili. Domu se tedy vracíme po 14ti dnech, Alex s přechodem hranic byla v pohodě a my máme opět na seznamu několik míst kam jsme se nedostali a chceme tam, a kam se chceme podívat znovu :-D… Asi budu muset tento blog přejmenovat na hodneitalie.cz 😀