Tatranská Lomnica
Cestování,  Tipy na tripy obytňákem

Slovensko

Bohužel jsme měli jen týden (jak jinak než na svátky v červenci) a tak jsme laborovali kam pojedeme. Itálii jsme si tentokrát přísně zakázali haha, a jako tradičně jsme řešili počasí kvůli Alex. Ne vedro, ne zima, ne moc velký vítr a ne moc daleko, jelikož máme jen ten týden a my teď jezdíme max 500 km / den. No, vyhrálo to Slovensko. Jako ,,cíl“ jsme si dali Oravici, kam jsme se snažili dostat v prosinci 2021 ale tehdy to nedopadlo, takže pokus č. II.

Naše trasa:
1 den sobota: Odjezd z Tučapy – Spytihněv, Baťův kanál
2 den neděle: Spytihněv – SK, Súľov
3 den pondělí: Súľov – Oravice
4 den úterý: Oravice
5 den středa: Oravice – PL, Zakopane
6 den čtvrtek: Zakopane – SK, Tatranská Lomnica
7 den pátek: Tatranská Lomnica – Brezno
8 den sobota: Brezno – ČR, Spytihněv
9 den neděle: Spytihněv – Tučapy

Baťův kanál

V sobotu dopoledne vyrážíme a dneska máme vybrané spaní u Baťova kanálu kousíček od města Spytihněv. Spaní jsme našli díky aplikaci. Jedná se o stellplatz což máme rádi a navíc zdarma oujeee…
Příjezd na místečko je trochu dobrodružný, jede se úzkou uličkou a pak lehkým tankodromem ale jsme na místě a vypadá to dobře.
Spaní je hned vedle cyklostezky a hospody. Máme trochu vítr z nějaké diskotéky ale máme kliku a noc je klidná. Uff…
Ještě odpoledne jdeme směr Uherské Hradiště po cyklostezce a zasekneme se asi po 4 km v pěkné hospůdce. Co mě jako vážně nadchlo byl samoobslužný automat na pivo. Co si budem, obsluha u okýnka zrovna neměla svůj den a tak bylo fajn obsloužit se sám u automatů bez pocitu, že někoho obtěžujete tím, že si chcete koupit pivo… U hospody bylo pěkně rušno, bylo tam i kotviště pro lodě a celkově atmosféra byla super.
Po druhém pivu plánujeme jak si taky někdy půjčíme loď a projedeme to i lodí 🙂

Druhý den ráno vyrážíme na brusle, než bude stezka plná mamilů (middle aged man in lycra). Dojeli jsme do Uherského Hradiště, na kraji jsme to otočili a valili jsme zpět. Trasa měla celkem cca 16 km.

Adresa parkingu: 763 64 Spytihněv
Cena za parking: Zdarma
Zázemí: Nic, lze využít wc v hospodě. Jsou tam i sprchy za 20 Kč ale voda stříkala všude okolo jen ne kam ma.

Súľov

Súľov jsme si vybrali kvůli relativně krátkému přejezdu. Bohužel v okolí zrovna není moc na výběr, kde to zapíchnout, a tak volíme tentokrát kemp. Kempík je na super místě, je moc hezký, ale Čechů je tu asi jako v Chorvatsku. Navíc jsme vychytali partu s deckama co měli pocit, že celý kemp je jejich. Bezva.
Ještě ten den vyrážíme omrknout místní kolibu a hlavně ještě jedno místo na spaní, které je v appce vyznačeno pod traktůrkem. Koliba je krásná ale místo na spaní je nic moc. Okolo byl hrozný bordel a celkově to nepůsobilo jako místo, kde chceme spát.

Súľov je něco jako náš Adršpach. My jsme bohužel neměli šanci ty trasy mezi skalami s kočárem projít, takže máme důvod se sem ještě někdy mrknout. Dříve se tady asi i hodně lezlo ale to je už nyní zakázané.
My jsme si tedy našli trasu po cyklostezce kam jsme se vydali na prochajdu. Slováci mají o cyklostezkách o dost jiné představy než my 😀 jelikož jsme měli problém vyjet tu ,,cyklostezku“ s kočárem. Byl to celkem stoupák a ještě hrozně vymletý od deště s kameny, no nesjela bych to ani dolu na kole natož nahoru (parta kluků to dala, viděli jsme to na vlastní oči ale nadávali tak, jak sem ještě neslyšela 😀 ). Tato cyklostezka vedla přes louky, kde se pasou ovce a díky všudypřítomným hovnům tam bylo tolik hmyzu, že jsem to nevydržela a donutila to Máru otočit a jít zas zpět. Fuj. Takže, kdo by do toho šel, rozhodně doporučuji repelent.

Adresa parkingu: 013 52 Súľov – Hradná
Cena za parking: 6 € / přípojka, 5,50 € / osoba, 5,90 € / obytňák, 0,60 € /daň/osoba – celkem 24,10 €. Ceny jsou uvedeny za 1 noc
Zázemí: Wc, sprchy na žetony, koryto, které slouží asi jako kuchyňka, el. přípojka, výlevky jsme bohužel nenašli, součástí kempu je penzion s hospodou.

Oravice

Tak jsme tu, sice po roce a půl ale jsme :-). Místo je to krásné, máme výhled na Roháče a hlavně je to malá vesnice, středisko kde je pár baráků (většinou chaty k pronájmu), kemp, termály a hospůdky.
Tady není jiná možnost na spaní než místní kemp, tak ho bereme.

Vyhlídla sem si tady trasu po zelené – Naučný chodník A. Kocyana v Oravicích okruh A. Bohužel jsem neměla moc čas vše nastudovat, takže jsme nevěděli, zda to dáme s kočárem a nebo ne. Bohužel NE :-(… Dostali jsme se jen na část, která vedla po asfaltu a pod stoupákem po kamenech jsme to museli otočit. Docela mě to mrzí, jelikož je to prý krásné. Takže opět máme důvod se sem vrátit. Každopádně i tak to byla krásná procházka. Je super vidět tolik krásné přírody bez developerských projektů, mega super moderních středisek a stánků s cetkama.
Dá se pěkně posedět u jedné z hospůdek u silnice. Majitel tam parádně využil místo, je možnost nabíjet kola, telefony po domluvě i auta, je tam hodně místa pro děti a je možnost zalehnout v lehátkách u řeky :-).

Je zde i jeden aquapark a termály. Termály mají vstup za 7 €. My jsme nevyužili ani toto ale vzhledem k počtu návštěvníků je to hodně oblíbené místo. Mára si ještě vyběhnul na sjezdovku na kterou jsme měli výhled a je zase čas se pohnout.

Adresa parkingu: 027 12 Vitanová
Cena za parking: 20 € / den za oba a auto, 4 € / el. přípojka / noc. Platba jen hotově.
Zázemí: Wc, sprchy zdarma (ze 3 koupaček sem měla jen 1x teplou vodu), kuchyňka, lyžárna (kemp je celoroční), výlevka na černou vodu, na šedou není.

Zakopane

Původně to měl být jen výlet s návratem na Slovensko ale všude mělo pršet, tak jsme se rozhodli zůstat, jelikož když leje, je to o něco lepší ve městě než někde v horách bez ničeho.

Povedlo se nám přijet relativně brzo a měli jsme k dispozici 2 kempy prakticky v centru města. Podívali jsme se do obou a nakonec jsme si vybral kemp s výhledem na skokanské můstky a hory. Navíc jsme měli místečko hned u potůčku, který kempem tekl, takže krása střídá nádheru (než začlo v noci let…)
Vygooglila jsem si, že když jste v Zakopané, tak rozhodně musíte navštívit ulici Krupówki, trh hned pod touto ulicí a park, který je hned vedle. Začali jsme tedy tou vyhlášenou uličkou. Nooo vydat se z poklidné Oravice rovnou do tohohle cirkusu asi nebyla šťastná volba. Mára cca v polovině chytá tik a moc nemluví. Na základě jeho stavu je návštěva trhu odpískaná a jdeme tedy rovnou do parku, kterým se vracíme zpět k autu.
Odpoledne si jdeme spravit náladu ke skokanským můstkům vedle kterých vede cyklostezka do hor, uděláme si tedy kolečko a jdeme vegetit již s dobrou náladou :-).

Zcela vyjímečně předpověď nezklamala a v noci začalo lejt. Pršelo tolik, že se z romantického potůčku stala divoká řeka. Když zmizel mostík pod vodu začali jsme být opravdu nervózní, že se to vyleje a nás opět bude muset někdo tahat… Radši nic tedy neriskujeme a v noci přejíždíme něco výš. Potůček se nevylil ale za to klidné spaní nám to stálo.
Pršet prakticky nepřestalo, takže ráno jdeme utratit poslední šušně za kraviny ke stánkům a řešíme kam dál.
Škoda a nebo asi naštěstí, že není Alex větší, jelikož je tahle oblast pokryta různými atrakcemi pro děti, dinoparkem, lezecké centra, trampolíny, takže rozhodně by se tady dalo strávit hodně času a utratit dost peněz :-).

Adresa parkingu: 61B Józefa Piłsudskiego, 34-500 Zakopane
Cena za parking: 70 PLN / den za oba a auto, 30 PLN / el. přípojka. Platba jen hotově.
Zázemí: Wc, sprchy na žetony, jako ,,kuchyňka“ slouží venkovní koryto, kde teče vážně hodně ledová voda, el. přípojka, výlevky, pitná voda
Kemp byl hezký ale lehce sparťanský a škoda, že není poklizeno. Všude se váleli nějaké papírky a obaly.

Tatranská Lomnica

Ze Zakopané odjíždíme bez plánu, víme jen, že se chceme vrátit na Slovensko, ale kde skončíme je ve hvězdách. Navíc počasí na dnešek není žádná sláva, takže proč ho netrávit v autě. Prakticky kousek za hranicemi stavíme na kafíčko ve středisku Ždiar, kde by se taky dalo spát. Výhled na Tatry je nádherný ale bylo hnusně, na parkovišti nikdo, takže vše působilo lehce depresivně. Jedeme tedy dál. Cíl jsme měli nastavený na Stará Lesná, kde je kemp ale nedalo mi to, našla jsem jedno místo u původní lanovky na Lomničák se super hodnocením, tak to jedeme omrknout…
Příjezd na parking je pro jedno auto, do kopce a několik zatáček. Modlíme se aby nejelo nic proti.
Ač to na fotkách vypadá děsně, bylo to vlastně parádní místo, kde jsme měli několik kolegů i v osobáku, takže zůstáváme.

Když už jsme tady, tak naše srdce zatoužila po výhledech na hory a ne jen zespodu ale hezky z vrchu. Cestou k lanovce na Lomničák, kterou se rozhodneme předem omrknout (hlavně cenu, co si budem) už si malujeme v kolik zítra vyrazíme, já v duchu přemýšlím co dám Alex na sebe a hlavně vidím ty super fotky na sítě…
…ceduli s ceníkem si prohlížím pořád dokola a nějak se mi nechce věřit, že ta cena za osobu je skutečně za osobu, a ne za celý autobus japonských turistů. Jako vážně??? Jasno máme hned, na Lomničák nejedeme. Cesta pro nás dva a Alex by vyšla prakticky jako celá naše dovolená a to je prostě úlet… Už jen z principu. Odeberu se tedy do info centra pro mapu a jdu zjišťovat, kam až je reálné se dostat s kočárek. Žádná sláva to není, můžeme absolvovat trasu po cyklostezce č. 5860, která vede k horní stanici lanovky Tatranská Lomnica – Štart.
Rozhodně tím nepohrdneme a druhý den dopoledne se vydáme na trasu. Není to náročné, trasa začíná vlastně hned u našeho parkingu ale opět nás pobaví označení cyklostezka. Rozhodně bych tuhle část na kole nechtěla jet, opět je cesta vymletá, plná kamení, kořenů a máme co dělat i s kočárem…
Na konci naší cesty smutně koukáme za ostatními jak pokračují dál a otáčíme to domu. Dolu jdeme již po asfaltce a opět je tady otazník co dál.

Adresa parkingu: 062 01 Vysoké Tatry
Cena za parking: zdarma
Zázemí: klidný parking, přes den slouží jako parking pro osobáky, tak je docela rušno

Brezno

Jelikož není zas tak hodně hodin a dny utíkají jak šílené, rozhodneme se přesunout o něco blíž k ČR. Našli jsme docela fajn kemp kousek od města Brezno. Už jsou to Nízké Tatry, kemp by měl být něco jako agro, ale nemusíte makat. Jedná se o kemp Sedliacky Dvor. Bohužel měli plno a nebylo možné to tam zapíchnout… Paní majitelka (jak se později dovídáme, jedná se o Holanďany, co tu jsou 15 let a jejich klientela je převážně z Holandska) nám poradila ať zkusíme kousek od nich jednoho pána, který začíná. Jelikož není žádná cedule, upozornění, že se jedná o kemp, jsme tu sami :-). Majitelé jsou moc fajn, zjišťujeme, že mají i klasické ubytování, které obsadili naši krajani a úplně super je, že můžeme do výběhu ke kozičkám z čehož je Alex nadšená.

Bohužel nemáme už čas cokoli tady podnikat, a že by se dalo, takže se jedná opravdu jen o přespání.

Adresa parkingu: Rohozná 621/4, Brezno
Cena za parking: 10 € bez přípojky, přípojka 5 €
Zázemí: přípojka, kadibudka

Na poslední noc naší dovči to opět zapíchneme u Baťova kanálu, nemáme moc energii hledat a zkoušet něco jiného, takže jedeme na tutovku.

Dovolená to byla pěkná ale přiznám se, že mě osobně to z tenisek nevystřelilo. Jsme asi už moc zhýčkaní z Alp, kde jsou prakticky za stejné prachy nesrovnatelné služby. Každopádně ta příroda byla nádherná a opět máme několik místeček, kam se chceme vrátit.