Klamml via ferrata
Cestování,  Tipy na tripy obytňákem,  Vzhůru po laně

Wilder Kaiser – Söll, Elmau, Shefau

Chtělo to zase někam vypadnout, takže v pátek volno a ve čtvrtek směr Rakousko :-). 3x po sobě na stejné místo se nám nechtělo, takže Marek opět zapátral v paměti a jelo se do Wilder Kaiser údolí, kde jsou treky, lezení, ferraty, kola prostě vše co my potřebujeme.

Je to z Tábora už něco přes 5 hodin jízdy, než se nám podařilo vyjet, bylo něco po 19:00 h a do postele jsme se dostali cca v 1:00 ráno ve městečku Söll.
Našli jsme hezké místo kousek od sjezdovky na parkovišti, kde jsme každou noc měli alespoň jednoho souseda.

Pátek
Ráno naše první kroky vedou do infocentra, kde jsme nasbírali plno prospektů o lezení a ferratách, tohle tady mají vážně zmáknuté. Rovnou jsme si na večer vyhlídli hospůdku na aperolek :-).

Bylo šílené vedro, tak jsme to nechtěli hrotit. Všimli jsme si, že se kolem nás sjíždějí auta už od rána a všichni chodí s na nafukovacíma kruhama a lehátkama. Šli jsme taky :-). Bohužel místní koupaliště byl oplocený areál se slunečníky, klouzačkami a vším tim co my zrovna nevyhledáváme. Otočili jsme to k autu a radši jeli na vybraný trek s ferratou :-).

Bylo třeba přesunout se na parkoviště k chatě Wochenbrunner Alm. Byla to uzonká cesta se zatáčkami. Pro dodávky ok ale alkovny a auta s karavanem asi bez šance. Zhruba v polovině nás stavěl nervózní místńák v letech co neumí vůbec nic anglicky. Vybral si 4,00 € za průjezd a jeli jsme dál. Parkoviště bylo plné, ale místečko jsme našli. Ještě jsme si dali sváču a vyrazili směr na chatu Gaudeamushütte kde proběhlo klasicky pivo 🙂 a kochačka na zuby. Byl krásně vidět Kitzbühel horn.

Ferrata Klamml:
Označení celé ferraty je C/D. První část ferraty je v plánku značená převážně jako B. Rozhodně si to nemyslí, bylo to C :-).
Další zajímavý úsek byl mostík. Už jsem si nějaké mostíky přešla, ale tenhle byl hodně ,,očesaný“ jedno lano na nohy a jedno na ruce. Držet rovnováhu dalo vážně zabrat. Před mostíkem se dalo z ferraty vystoupit a jít po stezce. Zrovna tam seděl pán s dcerkou. Markův výkon na mostíku si fotili, mě se smáli. Nic si z toho nedělám, styl budeme vylepšovat později, jsem ráda, že jsem na druhém konci, kde začíná rovnou úsek D. Tam se člověk vážně zapotí. První lezl Marek a byla to výhoda. Párkrát mě přecvakal a ušetřil mé ruce od puchýřů.
Déčkový úsek nebyl dlouhý a pak už to byla pohoda, věřila bych i tomu označení B. Za odměnu je na vrcholku chata Gruttenhütte (1 620 m) s parádními výhledy a samozřejmě pivem :-). K autu to byla už cca 1,5 h.

Sobota:
Předpověď počasí nic moc, takže na žádné velké akce to nebylo. Nešlo si nevšimnout traktoru s téměř lůžkově upraveným valníkem, který se pravidelně točil u nás na parkovišti a vozil bandu turistů na chatu, kde se natáčel Doktor z hor… Haha. Přesvědčila jsem Marka, že si tam vyběhneme. Chata má krásný výhled ale pokračovali jsme hned v krasojízdě, jelikož se blížila buřina.
Chtěli jsme lézt, takže jsme si našli krytou stěnu v Elmau. Krásná nová hala, hodně cest a byla celá jen pro nás. Za 10,00 € jsme si parádně zalezli a pohodlně se umyli v nových, voňavých sprchách.

Neděle:
Chceme využit dopoledne a ještě si sáhnout na skálu. Našli jsme si v průvodci super místo, jenže tedy je lezení za odměnu a jde se ke stěně 1,5 h do kopce. Přejíždíme přes Scheffau na parkoviště u chaty Gasthof Jägerwirt. Cesta z hlavní silnice k chatě sice není dlouhá ale opět max pro dodávky, něco většího by asi mělo problém.
Vyrážíme tedy směr na skály po trase č. 826. Stoupáme až k rozcestníku, který ukazuje na Klettengarden. Ta cesta opravdu vede za lavičku do toho křoví a po té suti. Každým krokem sjedete zase o nějaké ty cenťáky níž, ale to lezení za to stojí :-). To celé co se nad vámi trčí, je ono. My jsme šli až úplně na levou stranu, kde cesty začínají 3+ a navazují na pětky, šestky. Krásné lezení, jelikož je to kde to je, tak to není ani moc omydlené a drží to.

Může se hodit:
Parking na noc:
Pod hotelem Aparthotel Bergland
Stampfanger 6
6306 Sõll

Parkování – nástup na ferratu:
U chaty Wochenbrunner Alm
Wochenbrunnweg 44
6352 Ellmau

Cesta na ferratu:
Z parkoviště po cestě č. 812 na chatu Gaudeamushütte. Z chaty dál po cestě č. 824 až pod ferratu. Z ferraty se dá dojít na chatu Gruttenhütte (1 620 m). Zpět na parkoviště z chaty po cestě č. 825.

Ferrata:
Ferrata: Klamml via ferrata – obtížnost C/D
Nástup: 1,5 hodiny
Ferrata: 1 hodina
Sestup: 1,5 hodiny

Lezecká stěna v Elmau:
Wimm 1
6352 Elmau
Vstup: 10,00 €

Lezecké cesty Multerkarwand Crag
Parkování: Wegscheid 8, 6351 Scheffau am Wilden Kaiser
Z parkoviště po cestě č. 826 až k rozcestníku s odbočkou na Klettengarden. Pak za lavičku pod skálu přes suťové pole.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *