Jistítko Mammut
Vzhůru po laně,  Ze života

Jistítko

Určitě důležité téma ,,čím se jistit“. Tedy alespoň pro nás :-).
Baví nás ten adrenalin, který v těle proudí při lezení, ale co si budem,.. Ten pud sebezáchovy je silný a nutí nás, abychom měli vybavení co nejvíce bezpečné.

Jistítko Mammut Smart Alpine
Stále jsem hledala jistítko a zároveň slaňovátko co je jednoduché, blbuvzdorné a prostě něco pro blondýny.
Podle mě tohle splňuje jistítko Smart Alpine od firmy Mammut.

Jistítko Smart Alpine vychází z konstrukce Smart, což je na 1 lano. Smart na 1 lano je sice i v krásné růžové barvě 🙂 ale není na slaňování. Takže buď černá a nebo stříbrná – barvy se liší dle provedení. Černá pro lana 8,9 – 10,5 mm, stříbrná pro lana 7,5 – 9,5 mm.
Jistítko mě přijde jednoduché a intuitivní. Takže v těch 20ti metrech, kdy ani nevím jak se jmenuji, mám alespoň jistotu, že lano dobře založím.

Smart Alpine má jednoduchou a účelovou konstrukci a je ,,samoblokující“. Funguje na principu páky a je vhodné pro běžné HMS karabiny. Samoblokující funkci jsem u jistítka prostě chtěla, a využívám ji. Například při slanění, když potřebuji uvolnit expresky. Nebojím se pustit lano, když je třeba využít obě ruce. Což třeba u kyblíku nejde.

Jistítko jde sice kombinovat s běžnými HMS karabinami, ale nejlépe funguje s HMS karabinou, která má jištění proti pootočení v sedáku. Jistítko nejlépe funguje ve správně natočené HMS karabině.
Na tohle Mammut naštěstí myslel a v kombinaci s karabinou Smart HMS se jistítko nehne :-).

Bohužel jistítko již nelze zakoupit – všude píšou dočasně nedostupné :-(. Nikde jsem se nedočetla proč, jelikož Smarta na 1 lano koupíte všude, ale tohle prostě není.
Napadlo mě, že se již nedělá kvůli váze a velikosti, což není úplně vítaná vlastnost u lezeckého materiálu. Já jsem naše dvě jistíte kupovala v roce 2020, takže jsem asi měla kliku, že jsem je sehnala.

Na základě pátrání, proč už nelze Smart Alpine sehnat jsem narazila na jistítko Giga Jul od značky Edelrid. Bude fungovat na stejném principu jako Smart, taky je na 2 lana a já osobně bych ho určitě bych do něho šla 😛