Poste
Ze života

Appky, které nám ulehčují životy

Mimo mojí babičky neznám asi nikoho kdo by nepoužíval appky. Jenže jich je tolik, že se můžou nějaké vychytané v tom množství ztratit a zjišťuji, že hodně lidí ani netuší, že je třeba appka na hledání míst na spaní s obytňákem, appka na ferraty,…
Zde jsou tedy aplikace bez kterých si už naše cestování nedokážu ani představit.

Nocování s obytňákem

Aplikací na hledání vhodných míst pro nocování s obytňákem je hodně ale nám se nejvíce osvědčila aplikace Park4night. Aplikace je vhodná jak pro IOS, tak pro Android.
Při hledání místa vždy rozhodně čteme recenze. Někdo může dát špatné hodnocení například jen kvůli tomu, že trefil na špatné kolegy, což pro nás není důvod toto místo vynechat. Důvodem pro nás je třeba info, že je v místě někdo okradl, poškodil majetek,.. To pak hledáme dál.

Aplikaci Pakr4night mohu doporučit jak u nás, tak v zahraničí. Vždy jsme našli místo na přespání. Appka je zdarma, takže i toto je určitě výhoda.

Aplikace pro sport

Pro zaznamenávání aktivit používáme Sport Tracker. Aplikací pro sport je mnoho ale tuhle nám po zvážení cena vs výkon vyšla nejlépe. Appka je zdarma, nabízí velké množství sportů, které lze zaznamenávat a mě se třeba líbí zaznamenávání všech aktivit v mapě. Aplikaci jsme zatím využili na všechny sporty a nebyl s ní problém. Pěkně se páruje s Apple Watch hodinkami a aktivity se propisují.

Appka Relive je ideální pro vytváření trasy v mapě s možností vkládání fotek z výletu. Aplikace zaznamenává ve videu třeba nejvyšší rychlost, nejvyšší bod,… Aplikace nepoužívám denně, mám ji jen opravdu na vytváření videí z netradičních tras. Například když jsem jeli na kole na Passo Stelvio, nebo když jsme objížděli masiv Sella Ronda. Následně lze video sdílet na sociální sítě a nebo si ho schovat a připomenout si to. Na klasický cyklo výlet kolem baráku to ale nevyužíváme.
Základní verze je zdarma, je to osekané například pro množství fotek vložených do videí a vkládání muziky. Každopádně my si se základem vystačíme.

Aplikace Alpský vůdce je česká aplikace a je to databáze ferrat v Česku, Rakousku, Itálii a dalších zemích Evropy. Můžete si zde zaznamenávat vylezené ferraty, dávat si do ,,batůžku“ ferraty, na které by jste rádi vylezli a hlavně jsou tam popisky ferrat od lidí co je mají za sebou.
V aplikaci jsou navíc praktické informace, třeba jak se dostat k ferratě, kde parkovat,… Rozhodně doporučuji číst recenze, jelikož si pak můžete ušetřit nervy a síly.
Appka je zdarma.

Navigace

Mapy.cz zná asi většina lidí. Tuto aplikaci používáme hlavně v outdooru pro plánování cyklotras, když hledáme jak se dostat na ferratu a nebo lezecké cesty, případně i jen na nějaký trek. Aplikaci používáme všude, kde jsme byli a vždy nás dovedla kam jsme potřebovali. Stahujeme si radši i offline verzi, jelikož v horách moc signál nebývá.
Mapy.cz občas využijeme i na klasické plánování cesty autem, kde se dají třeba pohodlně vypnout placené úseky v některých zemích,…

Další aplikace co zná většina jsou Google Maps. Využívám je asi nejradši na cestování ale přijde mi, že pokud vypnete placené úseky například dálnice v Rakousku tak nás to občas žene úplně zbytečně malými silničkami, kde s obytňákem máme stažené zadky, zda to projedeme a nebo ne. Je to asi o nastavení tras, ale tohle se nám prostě nepovedlo ještě vychytat a celkem pravidelně zažíváme adrenalin. Každopádně dojeli jsme vždy :-).

Počasí

Apky na počasí jsou pro nás hodně důležité, dost často je využíváme. Aplikací máme více a koukáme do všech.
Hodně dlouho jsme věřili aplikaci Yr.no ,,Norové“ jak se jí říká. Většinou je přesná ale už nás taky vypekla. Takže pak koukáme ještě do aplikace Počasí&Radar, Windy a Meteoblue. Když jde do tuhého a opravdu potřebujeme vědět, kde jak je, tak porovnáváme všechny tyto aplikace, zda to vážně sedí.